سراب هولی پاوه، گنجینه ی فراموش شده / فردین رحیمی*

سرویس کرمانشاه _ " تفرجگاه ها یکی از مکانهای مهم برای جذب گردشگر و شهر هستند که در شهرهای بزرگ و پیشرفته به آن بعنوان یک درآمد پایدار شهری نگاه می کنند. بگذارید تفرجگاه سراب هولی از حصر در بیاید و این نگین شهر پاوه مثل گذشته چراغش روشن شود، سراب هولی بهشت گمشده ی هورامان است آن را دریبایم."

سراب هولی از مناطق دیدنی و تفریحی شهر پاوه است که در شمال شرقی شهر پاوه، پايين‌تر از تفرجگاه بيدميری واقع شده است كه در طول ساليان متمادی از پيدايش اولين سكونتگاه سراب هولی در اين شهر تا به اكنون از آب اين چشمه در مصارف شرب و غير شرب در موارد كشاورزی استفاده شده است. و همچنین تفرجگاه زیبای شهر بود.

از هر کسی درباره پاوه بپرسید همه بعداز زیبایی پاوه از سراب هولی و چنارهای سربه فلک کشیده ی آن که قدمت صدوبیست ساله دارد میگوید شاید کمترکسی باشد پاوه را با سراب هولی نشناسد.

در زمان های قدیم این مکان برای تفریح و گاهی نیز برای استراحت و دورهمی های بزرگان و شهروندان پاوه بود سرابی که همه از آن خاطره دارند و قهوه خانه زیر درخت های چنار که پر از صفا و صمیمت بود و روح تازه ایی به این تفرجگاه داده بود، حالا پس از سالها از سراب هولی فقط درخت چنار مانده که آنهم دورش را حصار کشیده اند. آیا نمی دانند هویت و تاریخ یک شهر به مکانهای تاریخی و تفرجگاههای آن مشهور است؟

سراب هولی درست است منبع آب پاوه بحساب می آیداما آیا نمی شود آن را دوباره احیاء کرد. این تفرجگاه زیبای پاوه می تواند در رونق به گردشگری و سرزندگی شهر پاوه کمک بسازیی داشته باشد. امروزه در تمام جهان آرزوی چنین تفرجگاهی را دارند و برای آن سرمایه های هنگفتی هزینه میکنند و سوال اینجاست مگر هزینه باز شدن این تفرجگاه برای این شهر چقدر تمام می شود؟!

از نظر کارشناسان آب و بهداشت محیط، اشکالاتی برای باز کردن آن وجود دارد، ولی با پیشرفت درحوزه ی عمران، معماری و شهرسازی،نمیتوان این را پذیرفت و قابل قبول نیست و حتما راهکارهای برای احیای آن وجود دارد.

تفرجگاه یکی از مکانهای مهم برای جذب گردشگر و شهر است که در شهرهای بزرگ و پیشرفته به آن بعنوان یک درآمد پایدار شهری نگاه می کنند. بگذارید این تفرجگاه از حصر در بیاید، این نگین شهر پاوه مثل گذشته چراغش روشن شود، سراب هولی بهشت گمشده ی هورامان است آن را دریبایم.

سه راو چون هه ولی
مه سکن چون پاوه
ماچی به هه شتن به روی دنیاوه

*کارشناس ارشد شهرسازی

کد خبر 6090

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha