ساخت نمای رومی و نابودی معماری کهن پاوه و اورامانات   / فردین رحیمی*

سرویس کرمانشاه _ "در سال‌های اخیر شاهد گسترش استفاده از سبک‌های نمای رومی یا یونانی در ساختمان‌سازی شهرهایمان از جمله پاوه و اورامانات هستیم در حالی‌ که این نماها، سنخیتی با اقلیم و جغرافیای شهرمان و کشور ندارند."

رخت رومی، چند سالی است که بر تن ساختمان‌های شهرهایمان پاوه واورامانات نشسته است؛ نمایی که ازدید کارشناسان آن‌را فاقد ارزش معماری و جامعه‌شناسان آن‌را مغایر با فرهنگ ایرانی و مروج اشرافی‌گری می‌دانند.

نمای رومی و یونانی که به کلاسیک نیز شناخته می شود، شباهت و کپی برداری از مصالح، جزییات و تناسبات ساختمان‌های دوره کلاسیک یونان و روم باستان یا دوره نئوکلاسیک است. در این نوع نما از سنگ‌های تراورتن، مرمر، گرانیت و برخی مواقع هم از سیمان سفید استفاده می‌شود.

در سال‌های اخیر شاهد گسترش استفاده از سبک‌های نمای رومی یا یونانی در ساختمان‌سازی شهرهایمان از جمله پاوه و اورامانات هستیم در حالی‌ که این نماها، سنخیتی با اقلیم و جغرافیای شهرمان وکشور ندارند.

هر کشور و منطقه‌ای با توجه به تمدن و شرایط اقلیمی خود دارای سبک‌های معماری است و ایران نیز چهار سبک شاخص معماری دارد اما در سال‌های اخیر با افزایش استفاده از سبک‌های اروپایی مواجهیم

نمای ساختمان های سنگی وچوبی پاوه و اورامانات در معماری از قدیمی ترین مصالحی که در ساخت ابنیه و به خصوص خانه سازی مورد استفاده قرار گرفته است با توجه به نوع تو پوگرافی و فراونی سنگ وهمگن شدن شهر با کوهها نمایی زیبا از خود بجای گذاشته است که از انواع سنگ ساختمانی از نوع طبیعی است در آن بکار رفته است ولی باتوجه به گذشته زمان و ساخت نمای رومی این معماری کهن منطقه کم کم از بین خواهد رفت و شهرهای ماسوله ایی دیگر معماری وزیبایی خود را ازدست خواهد داد.

کمی بیشتر فکر کنیم مردم عزیز ومسئولین محترم شهرمان باید بدانند اگر این ساخت وسازها اینطور ادامه پیدا کند در آینده خیلی چیزهای دیگر را از دست خواهیم داد ازجمله فرهنگ و آداب سنن دیرینه نیز به تاریخ خواهد پیوست


*کارشناس ارشد شهرسازی

کد خبر 779

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha