تجمع اعتراضی در استانبول در واکنش به بازداشت نماینده HDP

سرویس ترکیه - اعضای HDP و جنبش زنان آزاد، به علاوه بسیاری از نمایندگان نهادهای مدنی و حقوق بشری، در اعتراض به بازداشت سمرا گُزل نماینده برکنار شده HDP دست به تجمع زدند.

به گزارش کردپرس، اعضای جنبش زنان آزاد (TJA) و شورای زنان حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، با همراهی بسیاری از نمایندگان سازمان های مدنی و فعالان حقوق بشر در اعتراض به بازداشت سمرا گُزل نماینده برکنار شده HDP در مقابل ساختمان حزب در منطقه بی اوغلوی استانبول دست به تجمع زدند.

بنا بر گزارش بیانت، ایلکنور بیرول رئیس مشترک HDP شاخه استانبول در سخنانی در این تجمع خطاب به حکومت اعلام کرد: «سمرا گزل اراده مردم کرد و مردم دیاربکر است. ما شما را به زباله دان تاریخ خواهیم فرستاد که شایسته همانجا هستید.»

بیرول با اشاره به این که این اولین باری نیست که نمایندگان HDP با حملاتی اینگونه مواجه می شوند، گفت: «هر کسی که خواهان آینده ای برای ترکیه است، این را فراموش نکند که نابرابری در این کشور به پایان خواهد رسید، هر شهروندی که در خیابان راه می رود سرش را بالا خواهد گرفت، هیچ کس گرسنه سر بر بالین نخواهد گذارد. زیرا HDP که خواستار برقراری نظامی دموکراتیک و برابری طلب در این کشور است، با شما (حزب حاکم) بیعت نکرده و نخواهد کرد.»

او افزود: «HDP حزبی نیست که با دو سه پروژه توطئه از میان برچیده شود. همه این را بدانند که ما با صدای بلند خواهیم آمد و آن حساب و کتاب های نژادپرستانه شما را بر هم خواهیم زد. افراد صاحب تدبر یک بار دیگر فکرشان را به کار بیاندازند. روندی که به راه افتاده برای جامعه 87 میلیونی، برای فرودستان، برای آنها که از رنج ناله می کنند، فایده ای نخواهد داشت. ما متعهد به تغییری دموکراتیک بر اساس برابری هستیم و به راه خود ادامه خواهیم داد.»

شرکت کنندگان در این تجمع با شعارهای «مردم، قانون، عدالت؛ آینده برای HDP»، «سمرا گُزل سمبل اراده ما است»، «ژن، ژیان، آزادی»، «HDP سمبل امید است و از پا نمی افتد»، «سمرا گُزل افتخار ما است» و «زنده باد مقاومت زندان» به پایان رسید.

لازم به ذکر است که گزل که در ماه مارس به دلیل انتشار تصاویرش با نامزد سابقش ولکان بورا عضو حزب کارگران کردستان (PKK) از نمایندگی مجلس برکنار شده بود، سه روز پیش از سوی پلیس بازداشت و روانه زندان شد.

کد خبر 37876

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha