بزرگی زمین لرزه هولناک غازی آنتپ چقدر است؟

سرویس ترکیه - در حالی که منابع مختلف ترکیه بزرگی زمین لرزه صبح امروز غازی آنتپ را 7.4 ریشتر اعلام کرده اند، اما منابع علمی بزرگی آن را بیشتر می دانند.

به گزارش کردپرس، بزرگی زمین لرزه صبح امروز که در استان غازی آنتپ ترکیه روی داد در رسانه های این کشور 7.4 ریشتر اعلام شد.

این در حالی است که مرکز پژوهش های زمین شناختی ایالات متحده (USGS) اعلام کرد بزرگی این زمین لرزه 7.8 ریشتر بوده است.

پروفسور مارتین مای، استاد ژئوفیزیک دانشگاه ملک عبدالله اردن در گفتگو با شبکه الجزیره این زمین لرزه را «یکی از بزرگترین زمین لرزه های منطقه در صدها سال گذشته» توصیف کرد.

مرکز زمین لرزه طبق اطلاعات منتشر شده در وبسایت USGS در 26 کیلومتری شهر نورداغی، 36 کیلومتری شهر غازی آنتپ و 40 کیلومتری شهر باغچه در استان آدانا واقع شده و در عمق 17.9 کیلومتری زمین بوده است.

یازده دقیقه پس از این زمین لرزه بزرگ، یک زمین لرزه دیگر به بزرگی 6.7 ریشتر در عمق 14.5 کیلومتری از سطح زمین و در نزدیکی کانون نخست، منطقه را لرزانده است. کانون این زمین لرزه در 19 کیلومتری نورداغی و 40 کیلومتری غازی آنتپ واقع شده است.

از زمان وقوع این دو زمین لرزه بزرگ تاکنون ده ها پس لرزه بالای 5 و 4 ریشتر نیز روی داده است. میزان خسارات و تلفات در جنوب ترکیه و مناطق شمال غربی سوریه بالا است.

کد خبر 42385

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha