بخشی از بازار تاریخی شهر سنندج مرمت شد

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: بخشی از بازار تاریخی سنندج که از بناهای ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور است، با نظارت کارشناسان این اداره کل و با مشارکت و همکاری کسبه و بازاریان مرمت شد.

به گزارش کرد پرس، منصور مهرزاد گفت: مرمت نورگیرهای گذر اصلی، اجرای هواکش مشبک آجری و نصب نورگیر، مرمت و تثبیت و بندکشی نمای داخلی سازه آجری و همچنین عایق کاری پوشش طاق و چشمه گذر اصلی معروف به گذر آصف از اقدامات مرمتی این پروژه است.

وی با بیان اینکه برای مرمت این پروژه افزون بر چهار میلیارد ریال از محل اعتبارات مشارکتی هزینه شد، افزود: این بازار تاریخی علاوه بر اینکه یکی از بناهای تاریخی و باشکوه استان است، نقش مهمی در اقتصاد منطقه و جذب گردشگر دارد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان قدمت هسته اولیه بازار تاریخی سنندج را مربوط به دوران صفویه بیان کرد و اظهار کرد: بازار تاریخی این شهر در سال ۱۳۷۵ با شماره ۱۷۷۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مهرزاد ادامه داد: مرمت و احیای آثار تاریخی، ضمن تسریع در نیل به توسعه پایدار گردشگری باعث ایجاد اشتغال و تولید درآمد برای شهروندان خواهد شد.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه در چند روز اخیر شاهد بارش های بسیار مناسب برف و باران در تمام مناطق استان بودیم، کارشناسان و یگان حفاظت شهرستان های استان از بیش از ۵۰ اثر و بنای تاریخی در کردستان به صورت میدانی بازدید کردند.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان با بیان اینکه این بارندگی ها به بناهای تاریخی آسیبی وارد نکرد، بیان کرد: کار پایش و حفاظت آثار و بناهای تاریخی به صورت منظم در استان انجام می شود و در روزهای اخیر نیز برف روبی موزه ها و سایر آثار تاریخی استان انجام شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کردستان گفت: همواره با آغاز فصل زمستان، اقدامات حفاظتی و پیشگیرانه در بناهای تاریخی استان با هدف آمادگی در برابر وقوع حوادث و مخاطرات آب و هوایی انجام می شود.

کد خبر 42381

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha