نوزاد چاپکن نویسنده و فعال سیاسی کُرد پس از تحمل 29 سال زندان درگذشت

سرویس ترکیه - نوزاد چاپکن نویسنده، و فعال سیاسی کُرد اهل دیاربکر، پس از تحمل سال ها زندان به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت.

به گزارش کردپرس، «نوزاد چاپکن» (Nevzat Çapkın) نویسنده، روشنفکر و فعال سیاسی کُرد که بیش از 29 سال از زندگی خود را در زندان سپری کرده بود و در آخرین مراحل مبارزه با بیماری سرطان از زندان آزاد شده بود، در بیمارستانی در دیاربکر درگذشت.

چاپکن 8 ماه پیش به دلیل شدت گرفتن بیماری سرطان حنجره اش از زندان بشیک دوزوی ترابزون آزاد شد. او در ماه های آخر زندگی اش در بیمارستانی در دیاربکر تحت درمان بود. جسد چاپکین روز گذشته با حضور گسترده مردم و فعالان سیاسی در زادگاهش روستای حاجی رِش از توابع سیلوان در دیاربکر به خاک سپرده شد.

در این مراسم بردان اوزتورک رئیس مشترک کنگره جامعه دموکراتیک (DTK)، کسکین باییندر رئیس مشترک حزب مناطق دموکراتیک (DBP)، مدیران استانی و منطقه ای حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، اعضای انجمن همیاری و همبستگی خانواده های جان باختگان مهد تمدن (MEBYA-DER)، اعضای انجمن همیاری و همبستگی خانواده های محکومان (TUAY-DER)، و هزاران تن از شهروندان دیاربکر حضور داشتند.

بردان اوزتورک در این مراسم در سخنانی با تجلیل از چاپکن گفت: «مبارزه نوزاد و شیوه مقاومت او به ما ارث رسیده است. نوزاد 29 سال از زندگی خود را وقت آزادی مردم کُرد کرد و جان خود را نیز بر سر این آرمان گذاشت.»

نوزاد چاپکن که به دلیل فعالیت های سیاسی خود، سال های طولانی عمرش را در زندان به سر برده بود، در سال های زندان دست به نگاشتن کتاب های ارزشمندی زد. از مهمترین کتاب های چاپکن می توان از مرثیه ای برای گُل، حقیقت اجتماعی، رستاخیز مدرنیته، ایده هایی درباره تصوف، قانون و جامعه شناسی ایلخانیان، و گزیده هایی از فرهنگ و ادبیات کُردی نام برد.

کد خبر 37622

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha