خطر استفاده ترکیه از جنگنده های آمریکایی علیه کردهای سوریه

سرویس جهان- برخی نمایندگان کنگره آمریکا ضمن مخالفت با چراغ سبز جو بایدن به فروش جنگنده اف 16 به ترکیه، هشدار داده اند که ممکن است ترکیه با عملی کردن تهدید خود علیه کردهای سوریه، از این جنگنده ها علیه آنها استفاده کند.

به گزارش کردپرس، به دنبال درخواست های مکرر ترکیه از آمریکا برای فروش جنگنده اف 16 به این کشور، کاخ سفید در بیانیه ای که روز 30 ژوئن منتشر شد، تمایل جو بایدن برای فروش جنگنده اف 16 به ترکیه را اعلام کرد. البته در این بیانیه اشاره شده که انتقال سلاح به ترکیه نیازمند گرفتن تاییدیه از کنگره است.

اما بر اساس بیانیه ای که در وبسایت دایانا تیتوس، نماینده کنگره آمریکا منتشر شده است، او به همراه 5 نماینده دیگر از کنگره مخالفت خود را با فروش جنگنده اف 16 به ترکیه اعلام کرده اند.

آنها در بیان علت مخالفت خود به نقض مکرر حریم هوایی یونان، تحریم بودن صنایع نظامی ترکیه و حملات این کشور به کردها در سوریه اشاره کرده اند.

نمایندگان کنگره هشدار داده اند رجب طیب اردوغان تمایل خود را برای حمله مجدد به کردهای سوریه بیان کرده و بدون تردید، در صورت تحقق این حمله از جنگنده های آمریکایی برای حمله به نیروهای کرد سوریه استفاده خواهد کرد. این نمایندگان یادآوری کرده اند که نیروهای کرد سوریه سالهاست در کنار آمریکا، با گروه داعش مبارزه می کنند.

آنها تاکید کرده اند تا زمانی که دولت آمریکا به نگرانی های نمایندگان در مورد پاسخگو کردن ترکیه پاسخ ندهد آنها با فروش جنگنده اف 16 به ترکیه مخالفت خواهند کرد.

کد خبر 35153

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha