HDP پیشنهاد بررسی دلایل تاراج موسیقی و هنر کردی و ثبت آنها به نام ترک ها را به مجلس ارائه داد

سرویس ترکیه - HDP از مجلس ترکیه خواستار بررسی دلایل تاراج فرهنگ و موسیقی و هنر کردی و ثبت آنها به نام ترک ها در ترکیه، و اتخاد تدابیر لازم برای به پایان رسیدن سیاست های انکار و یکسان سازی علیه کردها شد. 

به گزارش کردپرس، حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) با ارائه یک پیشنهاد پارلمانی به مجلس ترکیه خواستار رسیدگی به وضعیت تاراج موسیقی و نمایش کردی و ثبت آثار فاخر موسیقی و فولکلور کردی به نام ترکی، همچنین بررسی دلایل تاراج هنر کردی در ترکیه و اتخاذ تابیر لازم شد.

بنا بر اعلام سایت رسمی HDP، این حزب با ارائه یک پیشنهاد پارلمانی که توسط مراد ساری ساچ نماینده HDP از وان، روز گذشته به مجلس ارائه شد، از مجلس ترکیه خواست تا درباره به ترکیزه شدن موسیقی و آثار فاخر و فولکلوریک زبان کردی، در اثر سیاست های همسان سازی حکومت ترکیه تحقیق کند.

در این پیشنهاد با اشاره به اعلام وضعیت اضطراری در ترکیه از 20 جولای 2016 و تعطیلی موسسه های آموزش زبان و موسیقی کردی، همچنین ممنوعیت های متداول زبان و هنر کردی در این کشور، با رعایت مواد 104 و 405 اصل 98 قانون اساسی ترکیه، خواستار اتخاد تدابیر لازم در زمینه شناسایی دلایل تاراج فرهنگ کردی و ممنوعیت های این زبان و مقابله با آنها شد.

در این پیشنهاد آمده است که سیاست های همسان سازی از ممنوعیت برای پوشیدن لباس های کردی و استفاده از رنگ ها، تا رقص و موسیقی کردی و حتی تغییر نام روستاها و کودکان را در بر گرفته است. اگرچه حکومت حزب عدالت و توسعه (AKP) مدعی پایان دادن به سیاست تبعیض و انکار و یکسان سازی حکومت های گذشته است، اما در عمل هیچ اقدامی برای جبران سیاست های مذکور انجام نگرفته است.

HDP همچنین خواستار ادامات جدی در زمینه مبارزه با غارت فرهنگی کردها و افشای موسیقی های دزدی شده از کردی و انتشار آن به ترکی شده است.

لازم به ذکر است که یکی از افرادی که نام او به عنوان کسی که آثار موسیقی کردی را به عنوان موسیقی ترکی منتشر کرده، ابراهیم تاتلیسس است که ید طولایی در تاراج آثار فاخر کردی داشته و از سوی دیگر با استفاده از موقعیت خود بارها از سیاست های جنگ طلبانه حکومت ترکیه حمایت کرده است که نمونه آشکار آن خواندن آواز برای سربازان ترکیه برای حمله به عفرین است.

کد خبر 33460

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha