پیروزی ترامپ فرصتی برای کنترل ترکیه بر مناطق کردنشین عراق و سوریه

سرویس جهان- موسسه بروکینگز هشدار داد بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید فرصتی طلایی برای کنترل بیشتر ترکیه بر مناطق کردنشین عراق و سوریه فراهم خواهد کرد.

به گزارش کردپرس اندیشکده بروکینگز در مقاله‌ای به نگاه مثبت برخی رهبران جهان به بازگشت دونالد ترامپ، رییس‌جمهور سابق آمریکا به قدرت در انتخابات ریاست جمهوری امسال این کشور اشاره کرده است.

از نگاه این اندیشکده، در زمان ریاست جمهوری ترامپ در دوره قبل، ترکیه توانست ضمن فراهم کردن زمینه خروج نیمی از نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، بخشی از این مناطق را در سال ۲۰۱۹ تصرف کند.

اندیشکده بروکینگز با اشاره به رابطه نزدیک میان رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه با دونالد ترامپ، از اشتیاق اردوغان برای بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید خبر داده است.

بر اساس تحلیل بروکینگز، اردوغان امیدوار است با بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید، بتواند او را به خروج همه نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه تشویق کند و کار ناتمام برای کنترل مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را تمام کند.

از نظر بروکینگز ترامپ هم رغبت چندانی به ماندن نیروهای آمریکا در سوریه ندارد و نمی خواهد خود را درگیر تنش میان ترکیه و کردهای سوریه کند.

این اندیشکده هشدار داده است در صورت بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید عملیات نظامی ترکیه در مناطق کردنشین عراق و سوریه بیشتر خواهد شد.

کد خبر 2769120

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha