فیدان: ایران جایگاه مهمی در مسئله فلسطین دارد

سرویس ترکیه - هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه ایران را از نظر ابعاد نظامی و سیاسی عنصری مهم در مسئله فلسطین توصیف کرد.

به گزارش کردپرس، هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با سردبیران روزنامه‌ها در آنکارا با بیان اینکه ایران از نظر ابعاد نظامی و سیاسی جایگاه مهمی در نزاع اسرائیل و فلسطین دارد، گفت: باید موضع ایران را به دقت تحلیل کرد.

به نوشته آناتولی، وزیر خارجه ترکیه درباره روابط ایران و اسرائیل گفت: «خط مقاومت ایران به ویژه از طریق گروه‌های شبه نظامی وابسته به آنها، گفتمان و نحوه عملکردشان، در بین پایگاه‌های خود در سیاست‌های منطقه‌ای مشروعیت کسب کرده، و این یک تهدید بزرگ برای اسرائیل است.»

او افزود: «در سال‌های اخیر، منطقه‌ای وجود دارد که تلاش‌های ایران برای انتقام از اسرائیل و مبارزه حماس برای آزادی در آن تلاقی می‌کنند. ظاهرا آنها از یکدیگر سود می‌برند. هم اکنون اولویت ما جلوگیری از گسترش حوزه جغرافیایی درگیری است.»

فیدان با اشاره به نگرانی لبنان از گسترش جنگ، خاطرنشان کرد: «اسرائیل و حزب الله در حال تقویت نیروهای خود در جنوب لبنان هستند و لبنان نگران جنگ احتمالی است. مقامات لبنانی بر این باورند که این وضعیت به اقتصاد کشورشان آسیب وارد کرده و شرایط را بدتر خواهد کرد.»

او تاکید کرد: «اینکه ایران و اسرائیل در آینده چه استراتژی را دنبال خواهند کرد، خیلی مهم است؛ در اسرائیل دو دیدگاه مطرح است، بین سیاستمدارانی که ناموفق به نظر می‌رسند و کسانی که به منافع عمومی "کشور" اهمیت می‌دهند، اختلاف نظر وجود دارد. البته هر دو گروه در حال حاضر در فضایی بسیار احساسی و انتقام‌جویانه قرار دارند. هیچ سازوکار بازدارندگی وجود ندارد که از شکل گیری نگرش‌های خاصی که می‌تواند فاجعه‌های بزرگی را به همراه داشته باشد، جلوگیری کند.»

فیدان با تکرار درخواست ترکیه برای میانجیگری بین طرفین جنگ افزود: «اسرائیل اکنون در شرایطی نیست که تصمیم درست بگیرد و جو احساسی و انتقام‌جویانه حاکم است، به همین دلیل ما با عقل سلیم بهترین پیشنهاد و راه‌حل‌ها را مطرح می کنیم. ترکیه معتقد است که می‌توان به یک صلح پایدار و عادلانه در این زمینه دست یافت.»

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به احتمال گسترده شدن جنگ گفت: «گروهی از اسرائیلی ها بر این باورند که اگر اسرائیل با ایران وارد جنگ شود، آمریکا خود به خود به نفع آنها وارد جنگ خواهد شد، آمریکا خواهان چنین تحولی نیست و امیدوار است با بازدارندگی از گسترش جنگ جلوگیری کند.»

فیدان درباره اعزام ناو هواپیمابر آمریکا به مدیترانه شرقی، گفت: «این وضعیت جدیدی نیست و ممکن است آنها اهداف تاکتیکی و استراتژیک داشته باشند.»

او با اشاره به اختلاف بین گروه‌های فلسطینی، خاطرنشان کرد که «عدم وحدت میان فلسطینی‌ها یکی از بزرگترین موانع راه حل "دو دولتی" است.»

فیدان درباره کمک‌های بشردوستانه ترکیه به مردم فلسطین، گفت: «کمک‌های بشردوستانه خود را به بندر عریش و فرودگاه این شهر فرستادیم. مقامات مصری نیز واقعا آماده همکاری در این زمینه هستند.»

وزیر خارجه ترکیه درباره عملیات برون مرزی ترکیه علیه سازمان های PKK و YPG در سوریه و عراق با لحنی هشدار دهنده خطاب به این سازمان ها گفت: «پیامی که ما در این عملیات می‌دهیم، روشن است، یعنی اگر این سازمان ها در ترکیه اقدامی انجام دهند از این به بعد پاسخ آنها را در پناه گاه های (کردستان) عراق به آنها نخواهیم داد؛ ما از این پس هر اقدامی را در آدرس خودش مقابله به مثل می کنیم.»

منبع: خبرگزاری آناتولی

کد خبر 2762122

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha