مجازات زندانیان زن کرد به دلیل برگزاری مراسم 15 آگوست در زندان

سرویس ترکیه - 51 زندانی زن کُرد به اتهام برگزاری مراسم 15 آگوست به تشدید انزوای اجباری محکوم شدند.

به گزارش کردپرس، کمیته انضباطی زندان زنان سینجان، پرونده های جدیدی را علیه 51 زندانی زن کُرد به راه انداخته است، جرم این زنان برگزاری مراسم گرامی داشت 15 آگوست و اجرای سرودهای انقلابی، و شعار دادن به زبان کُردی در این مراسم است.

بنا بر گزارش زمو آغگُز خبرنگار مزوپوتامیا، این زندانیان بر اساس ماده 43 قانون تعزیرات و ترکیه به دلیل برگزاری مراسم 15 آگوست، «اجرای سرودهای انقلابی و یا شعار دادن به زبان کُردی» به یک ماه محرومیت از کلیه دیدارها و ملاقات ها، همچنین محرومیت استفاده از هرگونه وسیله ارتباطی مانند تلفن، فکس و ایمیل شده اند.

در گزارش تهیه شده علیه این زندانیان از فعالیت جمعی آنها برای برگزاری مراسم 15 آگوست، به عنوان «فعالیت های گروهگ تروریستی» نام برده شده است و به مراسم برگزار شده از سوی این زنان در زندان نام «به اصطلاح جشن» داده شده است.

زنان زندانی سیاسی کُرد از دو سال گذشته تا کنون به بهانه پیشگیری از همه گیری از هر نوع امکان اجتماعی مانند دیدار حضوری با خانواده و و کلا، استفاده از محوطه هواخوری، استفاده از کتابخانه زندان، و سالن و زمین ورزش محروم شده اند. به عبارت دیگر این زندانیان پیشتر به بهانه همه گیری تحت انزوای اجباری قرار گرفته اند.

زنان کُرد زندانی در بند زنان زندان سینجان با نوشتن درخواستی این موضوع را به مرجع بالاتر یعنی قاضی اجرای احکام ارجاع دادند. قاضی اجرای احکام دوم آنکارا در 23 نوامبر جلسه ای را برای ارزیابی این موضوع تشکیل داد. زندانیان زن خواستار دفاع از خود به زبان کردی بودند اما قاضی اعلام کرد که چون این زندانیان ترکی می دانند باید به زبان ترکی از خود دفاع کنند، یا این که هزینه استخدام مترجم را بپردازند. زنان زندانی با بیان این که حق دفاع از خود به زبان مادری شان را دارند از پرداخت هزینه مترجم خودداری کردند.

آیلا آکات آتا حقوقدان کرد، و نماینده سابق حزب صلح و دموکراسی (BDP) و یکی از شرکت کنندگان در مذاکرات صلح میان ترکیه و حزب کارگران کردستان (PKK) که در بند زنان زندان سینجان زندانی است به دلیل به راه اندازی مراسم 15 آگوست و همچنین شرکت در اجرای سرودهای انقلابی محکوم شده است. او می گوید: «ما که از تمام حقوق خود برای برقراری رابطه با خانواده و اجتماع محروم هستیم و عملا در انزوای اجباری به سر می بریم برای مبارزه با این انزوای اجباری مگر چه داریم جز این که غروب ها سرود انقلابی بخوانیم.»

کد خبر 22639

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha