5 سال زندان برای لیلا گوون به دلیل سخنرانی درباره اوجالان

سرویس ترکیه - لیلا گوون به دلیل یک سخنرانی کردی درباره اوجالان در سال 2020 به 5 سال زندان محکوم شد.

به گزارش کردپرس، لیلا گوون، رئیس مشترک کنگره جامعه دموکراتیک (DTK) و نماینده سابق حکاری، به اتهام «تبلیغ برای سازمان تروریستی» در سخنرانی خود در سال 2020 به 5 سال زندان محکوم شد.

به نوشته مزوپوتامیا، روز گذشته جمعه چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده «سخنرانی 15 فوریه 2020 یوکسک اُوا» در دادسرای حکاری برگزار شد. گوون در آن سخنرانی از حکومت خواسته بود تا با برداشتن انزوای اوجالان و دعوت از رهبر حزب کارگران کردستان (PKK) برای حل مسئله کُرد، در جهت صلح گام بردارد. او گفته بود: «دعوت از آقای اوجالان برای رسیدن به صلح بسیار مهم است. انزوا را بردارید. از سلامت و امنیت اوجالان اطمینان حاصل کنید. باشد که صلح به خاورمیانه بیاید.»

گوون از طریق سیستم آنلاین از زندان زنان الازیغ، جایی که در آن حضور دارد، در این جلسه شرکت کرد. دادستان پرونده در ابراز نظر خود، خواهان مجازات گوون به اتهامات تبلیغ برای سازمان تروریستی و ارتکاب جرم از طریق سوء استفاده از رسانه ها شد.

سردار چلبی وکیل گوون خواستار مهلت اضافی برای دفاع شد. این درخواست از سوی دادگاه رد شد. پس از ارائه دفاعیات، هیأت دادگاه گوون را به اتهام «تبلیغ برای سازمان تروریستی» به 5 سال زندان محکوم کرد.

چلبی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات این پرونده از جهت قانونی دادگاه نمی تواند هیچ مجازاتی برای گوون اعمال کند، گفت: «گوون یک بانوی سیاستمدار است که مدتها در جنبش سیاسی کردی حضور داشته و در مورد مشکلات اصلی آن نظر داده است.»

چلبی با اشاره به اینکه اگر سیاستمداران نتوانند آزادانه نظر خود را برای حل مشکلات بیان کنند، سیاست گذاری فایده ای نخواهد داشت، گفت: «گوون به دلیل سخنرانی به زبان کُردی در حالی که باید جریمه سبک دریافت می کرد، مجازات سنگین دریافت کرد. این کیفرخواست به این ترتیب تهیه شد. تنها چیزی که از روز اول به دادگاه گفتیم این بود که این یک سخنرانی قدیمی است که حتی معلوم نیست درست ترجمه شده باشد. ما تقاضا کردیم که این سخنرانی توسط افراد بی طرف ترجمه و در پرونده گذاشته شود. با اینکه فقط یک درخواست داشتیم، پذیرفته نشد. باز هم برای دفاع درخواست مهلت کردیم اما آن هم پذیرفته نشد. بنابراین مشخص بود که دادگاه چگونه می خواهد تصمیم بگیرد. این تصمیم قانونی نیست. ما باز هم پس از اعلام رأی دادگاه از حق اعتراض خود استفاده خواهیم کرد.»

کد خبر 22118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha