هدیه جنجالی باغچه لی به اردوغان: نقشه جهان ترک

سرویس ترکیه - دولت باغچه لی نقشه جنجال برانگیز «جهان ترک» را به اردوغان هدیه داد.

به گزارش کردپرس، روز گذشته دولت باغچه لی رئیس حزب حرکت ملی (MHP) به دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و رئیس حزب عدالت و توسعه (AKP) رفت و نقشه به اصطلاح «جهان ترک» را به او هدیه داد.

دولت باغچه لی هفته گذشته به مناسبت برگزاری هشتمین اجلاس سران کشورهای ترک در تماسی تلفنی به اردوغان تبریک گفت و از دادن نقشه آنچه «جهان ترک» خوانده می شود، به عنوان هدیه به رئیس جمهور ترکیه خبر داد. باغچه لی روز گذشته نیز با رفتن به کاخ اردوغان پس از دیدار 45 دقیقه ای اش با رئیس جمهور این نقشه را که در آن نواحی ترک نشین با رنگ های سرخ و نارنجی جدا شده بودند، به دست اردوغان سپرد.

بر اساس اطلاعیه رسمی MHP دولت باغچه لی «خود شخصا بر روی این نقشه کار کرده است تا مانند پرچمی از رهبری به رهبر دیگر به میراث گذاشته شود».

ینی آکیت یکی از رسانه های طرفدار حزب حاکم با انتشار این خبر نوشت: «آنها با نقشه ای که تن جهان را خواهد لرزاند عکس گرفتند.» همچنین برخی رسانه های نزدیک به حکومت ترکیه این نقشه را حامل پیامی برای روسیه دانستند.

این نقشه از دریای آدریاتیک تا چین و سیبری و قسمت هایی از شمال و شرق، غرب و مرکز ایران، شمال عراق و اقلیم کردستان و شمال و شرق سوریه را به عنوان دنیای ترک معرفی کرده است.

کد خبر 21544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha