سقوط ارزش لیر ترکیه به پایین ترین سطح خود در تاریخ

سرویس ترکیه - CHP اعلام کرد که در دوران زمامداری AKP لیر ترکیه با 80 درصد سقوط به پایین ترین ارزش خود در طول تاریخ رسیده است.

به گزارش کردپرس، با از دست دادن 80 درصد ارزش در 19 سال اخیر، لیر ترکیه روز گذشته به پایین ترین سطح خود در طول تاریخ ترکیه رسید.

حزب جمهوری خواه خلق (CHP) روز گذشته با انتشار گزارشی اقتصادی اعلام کرد که ارزش لیر ترکیه در طی سال های زمامداری حزب عدالت و توسعه (AKP) به پایین ترین حد خود در طول تاریخ رسیده است. بر اساس این گزارش پس از کاهش نرخ سود بانک مرکزی ترکیه، هر دلار به قیمت 8.9 لیر به فروش رسید. از ابتدای سال جاری تا کنون ارزش لیر در حدود 16.8 درصد در برابر دلار و 12.9 درصد در برابر یورو کاهش یافته است. قیمت دلار در ترکیه روز گذشته در حالی به 8.9 رسید که در زمان به قدرت رسیدن AKP در 3 نوامبر 2002 هر دلار 1.67 و هر یورو 1.66 لیره بود.

بر اساس گزارش CHP از 3 نوامبر 2002 ارزش دلار 428.4 درصد، و ارزش یورو نیز 522.6 درصدد افزایش یافته است. روز گذشته پس از کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی ترکیه، و افزایش قیمت دلار به 8.9 لیر، پول ملی ترکیه بی ارزش ترین روز خود در طول تاریخ ترکیه را تجربه کرد.

لازم به ذکر است، تیره شدن روابط ترکیه و ایالات متحده آمریکا به ویژه پس از خرید سامانه های S-400 روسی از سوی ترکیه، یکی از دلایل سقوط ارزش لیر بوده است. همچنین مداخله رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در کار بانک مرکزی و پایین نگه داشتن نرخ بهره، از دیگر دلایل سقوط ارزش لیر محسوب می شوند.

کد خبر 18062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha