داستان تکراری دفع نامناسب فاضلاب شهر باینگان / غفور رستم زاده*

سرویس کرمانشاه _ "مسئله بهداشت آب یکی از مهمترین آیتمهای سلامت یک جامعه است و در صورت آلوده بودن آب، تهدید سلامت شهروندان را رقم خواهد زد کما اینکه در سال جاری و بنا به گزارشهای مسئولان بهداشت این اتفاق رخ داده است" .

بحث دفع نامناسب فاضلاب شهر باینگان از دیر باز و در سالیان گذشته همواره مطرح بوده و یکی از دغدعه های اصلی شهروندان بوده است .
این طرح هم از طریق شورای اسلامی شهر دارای بیشترین مکاتبات بوده، هم یکی از درخواست های اصلی شهروندان شهر در قالب #طرح_جامع با حدود ۳۰۰ امضای زنده در دو سال اخیر که هیچگاه به آن آنچنان توجه جدی نشد، بوده است .
هر چند جناب آقای دکتر لهونی نماینده محترم اورامانات در مجلس شورای اسلامی پس از شروع به کار در سریعترین زمان ممکن با دعوت از مدیر کل محترم آبفای استان و بازدید میدانی اینچنین مینمود که بالاخره این گره کور باز و سرانجام خوبی رقم زند ، لکن تاکنون هیچ نتیجه مشخصی از آن بازدید هم منعکس نگردیده است .
مسئله بهداشت آب یکی از مهمترین آیتمهای سلامت یک جامعه است و در صورت آلوده بودن آب، تهدید سلامت شهروندان را رقم خواهد زد کما اینکه در سال جاری و بنا به گزارشهای مسئولان بهداشت این اتفاق رخ داده است .

از دلایل آلوده شدن آب شرب شهروندان هم فاضلاب روباز که از کنار چشمه گرماوگ میگذرد و منبع اصلی تامین آب شرب میباشد میتوان اشاره کرد .
جلسات مسئولان بهداشت و شورای اسلامی شهر با مدیر فنی اداره شهرستان هم که برای لایروبی اطراف چشمه و دور کردن موقت فاضلاب از چشمه تشکیل شد، به فراموشی سپرده شد، تا همچنان این تهدید جدی به قوت خود باقی بماند .
اکنون که بارندگیها دوباره آغاز شده و هر لحظه امکان نشتی فاضلاب بالادست شهر که با روان آبها ترکیب و از کنار چشمه عبور مینماید بار دیگر و در ایام تشدید اپیدمی کویید ۱۹ به نگرانی شهروندان افزوده است .
حال سوال اینجاست این مردم درد و رنج خود را به کی بگویند بارها در فضای مجازی و در سلسه انتقادها حتی دست به دامان دادستان محترم شهرستان هم شدیم . لابد باید همانند شهرستان ثلاث باباجانی ۲۰۰ نفر راهی بیمارستان شوند تا بلکه مسئولان مربوطه به فکر چاره باشند .

عزیزان اکنون بهترین کار ممکن لایروبی اطراف چشمه آب شرب شهر و ایمن سازی آن است و اگر این کار صورت نگیرد قطعا باید منتظر اخبار ناخوشایندی باشیم . و آنگاه این مردم شکایت خود را به مراجع بالاتر در مرکز کشور خواهند برد و جای هیچ گلایه ای نخواهد بود .

* فعال محیط زیست و مدیر کانال خبری باینگان هه وال

کد خبر 1000

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha