وزارت صمت هنوز صادرات سیب در مقابل واردات موز را قبول نکرده است!

سرویس آذربایجان غربی- نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت تا کنون صادرات سیب در مقابل واردات موز را نپذیرفته است، گفت: در حال حاضر بخش زیادی از محصول سیب باغداران کشور در سردخانه‌ها نگهداری می شود و روی دست کشاورزان مانده است.

به گزارش کردپرس، اوایل اسفند، دستور واردات موز تنها در قبال صادرات سیب، از طریق دفتر مدیرکل مقررات صادرات و واردات کشور ابلاغ شد.

به گفته نایب رییس اول کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی؛ این دستور برای جلوگیری از نابود شدن سیب، صادر شده تا از تبدیل این محصول به خوراک دام یا سیب صنعتی جلوگیری شود.

اما اکنون، جلال محمودزاده در خصوص واردات موز در قبال صادرات سیب، به خانه ملت، می گوید: وزارت صنعت، معدن و تجارت تا کنون صادرات سیب در مقابل واردات موز را نپذیرفته است.

نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی ادامه می دهد: در نشست‌هایی با وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت از آنها درخواست کردیم تا در قبال واردات موز سیب صادر کنند.

او تاکید می کند: با توجه به اهداف سال جهش تولید و از سوی دیگر برای اجرای اقتصاد مقاومتی باید از محصولات صادراتی کشور حمایت شود و وزارت صنعت، معدن و تجارت در صورت تعادل قیمت موز در بازار باید به دستورالعمل خود در زمینه صادرات سیب در قبال واردات موز بازگردد.

محمودزاده می گوید: با توجه به افزایش چشمگیر قیمت موز در بازار اقدام دولت در راستای واردات آزادانه موز قابل قبول است اما پس از متعادل شدن بازار باید به صادرات محصولات کشاورزی توجه بیشتری صورت بگیرد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، گفت: در حال حاضر بخش زیادی از محصول سیب باغداران کشور که بیش از نیاز بازار داخلی بوده و در سردخانه‌ها نگهداری روی دست کشاورزان مانده است.

به گزارش کردپرس، از ابتدای امسال که حدود ۸۰۰ هزار تن سیب درختی در سردخانه های استان آذربایجان غربی موجود بود تنها 300 هزار تن صادر شده و در روزهای پایانی سال خبری از سرعت گرفتن صادراتی که مسئولان وعده داده بودند، نیست!

با وضع موجود مشخص نیست که سرنوشت سیب های تولیدی استان چه خواهد شد، چرا که روند صادرات در این یک ماه و نیم اخیر هیچ شتابی نداشته است درحالیکه باید روزانه 12 هزار تن سیب از استان خارج شود اما فقط 2 هزار تن روزانه صادر شده و باز هم احتمال اینکه محصول سیب تولیدی قطب سیب ایران همانند سال 97، خوراک دام و یا صنایع کنسانتره شود، وجود دارد.

کد خبر 5505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha