مرگ بر اثر زلزله تقدیر نیست بلکه جنایت است

سرویس ترکیه - مادران شنبه با صدور بیانیه‌ای مکتوب در خصوص زلزله دوشنبه گذشته، اعلام کردند که مرگ بر اثر زلزله تقدیر نیست بلکه جنایت است و باید عملیات امداد و نجات با دقت بیشتری انجام شود.

به گزارش کردپرس، مادران شنبه با صدور بیانیه‌ای مکتوب درباره زلزله هفته گذشته به مرکزیت شهر مرعش با یادآوری اینکه ۵۸۴۰ تن در زلزله گلچوک در سال ۱۹۹۹ مفقود شدند، اعلام کردند که مرگ بر اثر زلزله تقدیر نیست بلکه جنایت است و باید از رخ‌دادن اتفاقی مشابه در زلزله اخیر جلوگیری شود.

به نوشته آژانس خبری مزوپوتامیا، مادران شنبه در هفته ۹۳۳ تجمعات دادخواهانه خود به مسئله یافتن مفقودین زلزله اخیر پرداختند و در فعالیت این هفته خود در ارتباط با زلزله مرعش که یازده شهر را تحت تاثیر قرار داد، یک بیانیه مکتوب منتشر کردند.

در این بیانیه، ضمن تسلیت به خانواده قربانیان اشاره شد که به علت عدم در نظر گرفتن تدابیر کامل، تعداد زیادی از افراد در زلزله اخیر جان باختند و در ادامه آمده است: « به علت اینکه برنامه‌های دولت به جای زندگی مردم، رانت و درآمد اقتصادی را در نظر گرفته است، تعداد زیادی از افراد در زلزله جان باختند.»

در ادامه این بیانیه، گزارش مجلس در خصوص زلزله گلچوک در سال ۱۹۹۹ یادآوری شد و مادران شنبه اظهار داشتند: «به این علت که در زلزله مرعش همان فاجعه زلزله ۱۹۹۹ روی ندهد، باید عملیات جستجو و نجات با دقت بیشتری انجام شود. خواهران و برادران ما در زیر آوار زلزله مانده‌اند و ما این را حس می‌کنیم و درد آنها درد ماست. ما با تمام درد خود می گوییم «مرگ بر اثر زلزله تقدیر نیست بلکه جنایت است.»

گفتنی است، برخی سیاستمداران حزب عدالت و توسعه (AKP) و حزب حرکت ملی (MHP) و طرفداران دولت از جمله دولت باغچه لی رهبر MHP و نهاد خطیب اوغلو استاد دانشگاه طرفدار سرسخت AKP، در روزهای اخیر زلزله را «تقدیر الهی» دانسته و از مردم خواسته اند که در برابر این تقدیر الهی صبور باشند. بسیاری از شهروندان ترکیه با واکنش شدید به این سخنان آن را نشانه شانه خالی کردن دولت از مسئولیت های خود در قبال مردم دانستند.

کد خبر 42656

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha