دولت با اعلام وضعیت فوق العاده در پی تبدیل فاجعه به فرصت است

سرویس ترکیه - طیب تمل نماینده HDP اعلام وضعیت فوق العاده توسط دولت را تبدیل فاجعه زلزله به فرصت دانست.

به گزارش کردپرس، طیب تمل نایب رئیس حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و نماینده این حزب با انتقاد از نحوه مدیریت بحران توسط دولت، اعلام وضعیت فوق العاده را در شرایط پیش از انتخابات، تبدیل فاجعه زلزله به فرصت دانست.

بنا بر گزارش مزوپوتامیا، تمل با اشاره به روایت های عینی از فاجعه زمین لرزه در ترکیه وضعیت مناطق زلزله زده را بسیار وخیم ارزیابی کرد.

تمل با اشاره به اینکه شهرها و مناطقی وجود دارند که با وجود گذشت دو روز از زمین لرزه هنوز عملیات امداد و نجات در آنها آغاز نشده است، گفت: «ما با نوعی فروپاشی واقعی دولت مواجه هستیم. این وضعیت نشان می‌دهد که دولت چگونه افراد بی‌صلاحیت را در نهادهای مختلف به کار گمارده است. ساختمان های بیمارستان ها فرو ریخته اند، زندان ها فرو ریخته اند، جاده های روستاها شکاف برداشته اند، مکان هایی که مردم می توانستند به آنها به عنوان سرپناه و مرکز درمانی پناه ببرند، فرو ریخته اند. دولتی که مدعی تولید پهپادهای نظامی قدرتمند است و هزینه های زیادی برای تولیدات نظامی می کند، چرا نمی تواند از این تجهیزات برای کمک به زلزله زدگان در البیستان و مالاتیا استفاده کند؟»

نماینده HDP اعلام وضعیت فوق العاده در مناطق زلزله زده توسط اردوغان را کنترل رفت و آمد ها به این شهرها، و جلوگیری از ایجاد همبستگی اجتماعی دانست و هدف از این کار را پنهان کردن بی کفایتی دولت از مدیریت بحران و تبدیل فاجعه به فرصت توصیف کرد.

تمل گفت: «ورود به شهرهای زلزله زده نباید ممنوع باشد، بلکه باید مدیریت شود، باید تیم های امدادی از نهادهای غیرنظامی تشکیل شود و تمام امکانات و تجهیزات ارتش و سایر نیروهای نظامی صرف تسهیل شرایط کمک رسانی شود. تبدیل نیروی انتظامی به یک عامل بازدارنده به وسیله اعلام وضعیت فوق العاده امری خطرناک است.»

نماینده HDP اعلام وضعیت فوق العاده در این شرایط را راه گشای اقدامات غیر قانونی از قبیل بازداشت های خودسرانه و جلوگیری از تحقق آزادی بیان و ایجاد شرایط مشابه زندان در جامعه دانست و گفت: «اعلام وضعیت فوق العاده که دوره انتخابات را نیز در بر می گیرد، قابل قبول نیست و ما با این موضوع مخالف هستیم.»

کد خبر 42499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha