شمار جانباختگان در ترکیه به مرز سه هزار و 500 نفر رسید / 8 هزارتن زنده از زیر آوار خارج شدند

سرویس ترکیه - تا بامداد امروز دست کم 3 هزار و 381 نفر در اثر زلزله در ترکیه جان باخته اند.

به گزارش کردپرس، بنا بر اعلام سازمان آفاد ترکیه تا بامداد امروز دست کم 3 هزار و 381 نفر در اثر زلزله در ترکیه جان باخته و 20 هزار و 426 نفر تن دیگر نیز زخمی شده اند.

بنا بر گزارش آفاد تا بامداد امروز دست کم 7 هزار و 840 نفر زنده از زیر آوار بیرون کشیده شده اند.

فوآد اوکتای معاون ریاست جمهوری ترکیه نیز از اعزام 11 هزار و 22 تیم امداد و نجات به ده استان زلزله زده خبر داد.

اوکتای با یادآوری اینکه پس از زلزله آموزش و پرورش به مدت یک هفته تعلیق شده است، گفت: موسسات وابسته به وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه ها به عنوان سرپناه استفاده خواهند شد. او گفت: در مجموع 338 هزار نفر در حال حاضر در خوابگاه ها، ساختمان های مدارس و دانشگاه ها به طور موقت اسکان داده شده اند.

اوکتای با یادآوری اینکه در سه نقطه خطوط اصلی انتقال گاز طبیعی در غازی آنتپ، ختای و مرعش دچار شکستگی و حریق شده است، گفت: از روز چهارشنبه می توانیم گاز طبیعی این مناطق را تامین کنیم.

او همچنین از آغاز عملیات انتقال شهروندانی که اعضای خانواده شان زیر آوار نیستند، و در مناطق مورد نظر نیز نمی توانند امدادگر باشند، به مناطق دیگر خبر داد.

او اعلام کرد که همه اخبار درست از طریق وزرا و مقامات دولتی اعلام خواهد شد و از شهروندان خواست تا از نشر شایعات جلوگیری کنند.

اوکتای درباره احتمال خطر از سوی سد های منطقه گفت: تمامی سدهای منطقه زلزله زده مورد بررسی قرار گرفتند و به جز سد مالاتیا سلطان سویو در هیچ سدی تخریب و احتمال خطر وجود ندارد.

یونس سزر رئیس سازمان آفاد ترکیه نیز با اعلام آمار کشته شدگان گفت که ترکیه تا کنون از سوی 65 کشور درخواست کمک و حمایت دریافت کرده است و تیم های مورد نظر بلافاصله پس از رسیدن به ترکیه به مناطق مذکور فرستاده می شوند.

او با بیان این که تا کنون 243 پس لرزه در این مناطق رخ داده است، گفت: به دلیل شرایط سخت زمستانی، در حال تهیه و ارسال چادر و سایر لوازم مورد استفاده به عنوان سرپناه به منطقه حادثه دیده هستیم. تاکنون حدود 65 هزار چادر به منطقه حادثه دیده ارسال شده است.

سزر با بیان اینکه انتقال به مناطق حادثه دیده از طریق هوایی انجام می شود، گفت: نزدیک به 15 هزار نیروی امداد و نجات و نزدیک به 5 هزار خودروی بزرگ برای آواربرداری در منطقه مستقر شده اند.

کد خبر 42455

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha