در صورت انحلال HDP انتخابات مشروعیت ندارد/دولت ترکیه همه کشور را تبدیل به زندان مخوف دیاربکر کرده است/ما با سرکوب شدن تمام نمی شویم

سرویس ترکیه - فیکن یوکسک داغ رهبر مشترک سابق و در بند HDP در مصاحبه ای انتخابات آتی را ارزیابی کرد.

به گزارش کردپرس، فیگن یوکسک داغ رئیس مشترک پیشین حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) در مصاحبه ای گفت در صورت انحلال HDP نمی توان مشروعیت و اعتباری برای انتخابات آتی به رسمیت شناخت.

یوکسک داغ در مصاحبه ای مکتوب با آرتی گرچک، در پاسخ به پرسشی درباره «فراخوان برای نامزد مشترک HDP با اپوزیسیون» گفت: فراخوان های HDP به اپوزیسیون ششگانه همگی بی پاسخ ماندند. مطالبات این حزب از سوی اپوزیسیون نادیده گرفته شد و در نهایت HDP تصمیم درستی برای معرفی نامزد مستقل گرفت. به نظر می رسد که اپوزیسیون هنوز نمی تواند این را بپذیرد که HDP یک نیروی سیاسی مؤثر است که رأیی در حدود 10 میلیون دارد. ما مردمی داریم که کسانی را که شرف و اراده آنها را به رسمیت نمی شناسند، به رسمیت نمی شناسند.

یوکسک داغ با اشاره به توقع اپوزیسیون و امید آن به گرفتن رأی کُردها گفت که کردها و HDP وظیفه ندارند که در هر صورت پشت نامزد اپوزیسیون بایستند بدون این که مطالباتشان شنیده شود.

او با شاره به آمار بالای رأی دهندگان زن در HDP، گفت که حزبش در تلاش برای معرفی یک نامزد زن است. یوکسک داغ راه رستگاری جامعه را در نجات زن و ورود او به عرصه اجتماعی و سیاسی تعریف کرد.

رئیس سابق و در بند HDP، با اشاره به نگاه ملی گرای احزاب اپوزیسیون که برخی از آنها برای گفتگو با HDP حتی بر سر یک میز نمی نشینند، گفت: «با این سطح از نهادینه شدن فاشیزم و ارتجاع در ترکیه، این کشور نیازمند یک اپوزیسیون دموکراتیک و بسیار کاراتر است. وقتی محدودیت های اپوزیسیون ترکیه آشکار شود، معلوم می شود که کشور چقدر به وجود اپوزیسیونی واقعی، انقلابی و دموکراتیک مانند HDP و ائتلاف کار و آزادی برای تغییر نیازمند است.»

یوکسک داغ با اشاره به تداوم پرونده انحلال HDP، همچنین مسدود شدن حساب های کمک خزانه داری به این حزب، فشارهای حکومت و گاهی اپوزیسیون ترکیه علیه HDP را ناکام دانست و گفت: «این فشار ها بیشتر باعث تحکیم این ساختار می شود. به عبارت دیگر تلاش آنها برای فرسوده کردن HDP و طرفداران آن کارساز نخواهد بود. ممکن است که این ساختار تغییر شکل بدهد اما به هیچ وجه ضعیف و مستهلک نخواهد شد.»

او هشدار داد که انحلال HDP، باعث ایجاد مسائل جدی در عرصه سیاسی ترکیه همچنین برای اپوزیسیون خواهد شد.

یوکسک داغ با بیان این که در کشورهایی با کمترین میزان دموکراسی نیز نمی توان در فضایی انتخابات برگزار کرد که حزبی در آن منحل شده است، گفت: «شما به یک جامعه می گویید که به حزبی که می خواهد رأی بدهد اما خودتان یکی از این احزاب را منحل می کنید. در سایه چنین "بی آبرویی بزرگی" که تنها مختص این جامعه است، به هیچ وجه نمی توان گفت که این انتخابات مشروعیت و اعتباری دارد.»

او سکوت اپوزیسیون ترکیه در برابر برکناری شهرداران منتخب HDP را موجب محکومیت شهردار استانبول در دادگاه های فرمایشی دولت دانست و گفت که با نشان دادن اراده قوی می توان حمله دولت به اپوزیسیون را به فرصت برای آن تبدیل کرد.

رهبر در بند کُرد، با اشاره به سرکوب شدید حکومتی علیه مخالفان گفت: «این دولت مدت ها است که از طریق به دادگاه کشاندن و محکومیت های زندان و سرکوب مردم در حال اداره کردن کشور است. مردم سخت ترین و وحشیانه ترین اشکال شکنجه را در زندان ها تجربه می کنند. زندان های انفرادی و انزوای اجباری شدت بیشتری به خود گرفته اند. زندان هایی غیر انسانی برای تحمیل انزوا علیه زندانیان شکل گرفته اند. به این ترتیب هر روز بیشتر شاهد بیمار شدن و خودکشی زندانیان هستیم. نظام زندان که از سوی این دولت پایه گذاری شد بر تکثر مرگ هایی دردناک از این دست استوار است.»

یوکسک داغ با بیان این که دولت به راحتی به مجرمان مواد مخدر و جنایت و قتل تخفیف می دهد و آنها را آزاد می کند، گفت: «با این حال زندانیان سیاسی با اتهام تروریسم مجازات می گیرند. در دوران کودتا و فاشیسم (دهه 90) زندان دیاربکر مرکز آزار و شکنجه بود. حالا دولت حاکم همه جا را تبیل به زندان دیاربکر کرده است.»

او از اپوزیسیون ترکیه خواست تا با ایجاد یک شبکه اجتماعی قدرتمند و همبسته امنیت انتخابات را تضمین کند و جلوی احتمال ایجاد آشوب پس از باخت نظام فعلی از سوی آن را بگیرد. او اپوزیسیون اجتماعی را پیروز نهایی این مبارزه دانست.

کد خبر 42287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha