تا ترکیه رفتار خود را در زمینه حقوق بشر اصلاح نکند، به مخالفت با فروش F-16 ادامه می دهیم

سرویس ترکیه - رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا مخالفت شدید خود را با فروش جنگنده های F-16 به ترکیه اعلام کرد.

به گزارش کردپرس، باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، در سخنانی از مخالفت جدی خود با فروش جنگنده های F-16 به ترکیه خبر داد و گفت تا زمانی که ترکیه رفتار خود را در زمینه حقوق بشر اصلاح نکند، او به این مخالفت ادامه خواهد داد.

وال استریت ژورنال به تازگی از بازبینی انتقال جنگنده های F-16 به ترکیه و F-35 به یونان، در کابینه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خبر داد. باب منندز در واکنش به این خبر، مخالف شدید خود با تصمیم دولت بایدن را اعلام کرد و گفت: «دولت ترکیه باید رفتار خود در زمینه حقوق بشر را اصلاح کند و به تهدید متحدان آمریکا در منطقه پایان دهد.»

او افزود: «تا زمانی که که اردوغان به تهدیدات خود پایان ندهد، رفتار خود در زمینه حقوق بشر را اصلاح نکند، برای مثال روزنامه نگاران و منتقدان سیاسی را آزاد نکند، و به عنوان یک متحد آمریکا عمل نکند، من فروش جنگنده به این کشور را تأیید نخواهم کرد.»

منندز پیش از این نیز در ماه سپتامبر مخالفت خود را با روی میز گذاشتن موضوع فروش جنگندههای F-16 به ترکیه از سوی دولت بایدن، اعلام کرده بود.

در همین زمینه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد تا زمانی که این موضوع به طور رسمی به کنگره اعلام نشود، درباره فروش احتمالی جنگنده ها اظهار نظر نخواهد کرد.

بنا بر اعلام منابع آگاه، وزارت خارجه آمریکا قرار است هفته آینده تصمیم خود را در این زمینه به طور رسمی به کنگره اعلام کند.

گفتنی است، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه قرار است روز 18 ژانویه برای دیدار با آنتونی بلینکن همتای آمریکایی اش به واشنگتن سفر کند. به نوشته روزنامه جمهوریت، به احتمال زیاد یکی از موضوعات روی میز در این نشست موضوع فروش F-16 خواهد بود.

کد خبر 41423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha