وزیر کشور ترکیه کردها را به دست داشتن در انفجار استانبول متهم کرد/ PKK و YPG تکذیب کردند

سرویس ترکیه - وزیر کشور ترکیه ادعا کرد عامل بمب گذاری استانبول توسط کردهای سوریه آموزش دیده و برای انجام این حمله اعزام شده است. اما PKK و YPG این اتهام را رد می کنند.

سرویس ترکیه - پس از دستگیری زنی به نام احلام البشیر تبعۀ سوریه به اتهام انجام بمب گذاری مرگبار استانبول، سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه حزب کارگران کردستان (PKK) و یگان های مدافع خلق (YPG) را به طراحی و اجرای این حمله متهم کرد.

وزیر کشور ترکیه مدعی شد احلام البشیر در شهر کوبانی توسط نیروهای YPG آموزش دیده و از طریق مرز عفرین، که در کنترل ترکیه و گروه های سوری تحت حمایت آنکارا است، وارد خاک ترکیه شده است.

در همین حال روزنامۀ ینی شفق، از رسانه های نزدیک به حکومت ترکیه، ادعا کرده است عامل بمبگذاری توسط نیروهای آمریکایی مستقر در شمال سوریه آموزش دیده است.

این در حالی است که هر دو گروه PKK و YPG در بیانیه هایی جداگانه دست داشتن در این حمله را قویاً تکذیب کرده و اتهامات طرح شده از جانب سویلو را بی اساس دانسته اند.

بر اساس اعلام وزارت کشور ترکیه تاکنون بیش از 40 تن در ارتباط با این بمب گذاری دستگیر شده اند.

لازم به ذکر است حکومت ترکیه از نخستین ساعات پس از انفجار سخت گیری هایی در خصوص انتشار اخبار این رویداد وضع کرده و تاکنون بیش از 30 تن که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی اخباری مغایر با روایت حکومت منتشر کرده اند، دستگیر یا به مراکز امنیتی احضار شده اند.

بسیاری از این افراد دستگیر شده و برخی تحلیل گران معتقدند این اقدام توسط حکومت ترکیه طراحی شده که دستاویزی برای یک حملۀ نظامی دیگر به مواضع کردها در شمال و شرق سوریه باشد و در عین حال فشارها را بر حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و کردهای ترکیه افزایش دهد. در همین حال تحلیل گرانی هستند که فرضیۀ دست داشتن حکومت ترکیه در این انفجار را رد می کنند اما بر این باورند که عامل آن هر گروه یا شخصی باشد، حکومت ترکیه برای بهره برداری از آن تنها کردها را متهم می کند.

کد خبر 39506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha