اوجالان باید آزاد شود

سرویس ترکیه - حقوق دان انگلیسی خواستار توقف فروش سلاح به ترکیه و آزادی اوجالان شد.

به گزارش کردپرس، مارگارت اون حقوقدان و فعال حقوق بشر انگلیسی، با انتقاد از سکوت غرب در برابر جنایت های جنگی ترکیه و فروش سلاح از سوی بریتانیا به این کشور، خواستار آزادی عبدالله اوجالان رهبر در بند حزب کارگران کردستان (PKK) شد.

اون در گفتگو با فرات، با بیان این که انزوای اجباری علیه اوجالان مصداق شکنجه و نقض قانون است، گفت: «توافق‌های سازمان ملل، استانداردها و معیارهای ماندلا، تصمیمات دادگاه حقوق‌بشر اروپا، قطعنامه های حقوق‌بشر در اروپا، قطعنامه‌های انسانی و قوانین بین‌المللی نقض شده‌اند.»

اون با اشاره به این که از 25 مارس 2021 تا کنون هیچ خبری از اوجالان در دست نیست، از او به عنوان شخصیتی برجسته در تاریخ معاصر و بازیگر اصلی حل مسئله کُرد نام برد.

این فعال حقوق بشر با تاکید بر لزوم تداوم مذاکرات صلحی که از سوی ترکیه در سال 2015 متوقف شده است، گفت: «برای تداوم این مذاکرات، باید اوجالان آزاد شود و این خواسته همه سازمان‌های حقوق‌ بشری است. قوانین حقیقی خواستار آزادی اوجالان و خارج شدن PKK از فهرست سازمان های تروریستی هستند.»

اون خواستار توقف فروش سلاح از سوی بریتانیا به ترکیه شد و گفت: «سلاح های شیمیایی نه تنها در مناطق میدیا در کردستان عراق بلکه در شنگال و مخمور نیز به کار رفته اند. با این همه جامعه جهانی نسبت به این موضوع سکوت اختیار کرده است. بریتانیا که علیه روسیه و چین موضعگیری می کند به اردوغان که می رسد، موضع حمایت می گیرد و این نشان دهنده ریاکاری بریتانیا است.»

اون در پایان گفت: «من در سن 90 سالگی هستم و تا آخر عمر برای تحقق عدالت درباره کردها ادامه خواهم داد. امیدوارم بتوانم روزی به کردستان سوریه سفر کنم.»

کد خبر 38760

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha