مقامات CHP و AKP یکدیگر را به دوستی با اوجالان متهم می کنند

سرویس ترکیه - اوزگور اوزل رئیس فراکسیون CHP اردوغان را متهم به دوستی و نامه نگاری با اوجالان برای به دست آوردن رأی کرد.

به گزارش کردپرس، در حالی که تنها ده ماه به برگزاری انتخابات آتی ریاست جمهوری و پارلمان ترکیه باقی مانده است، مقامات دو حزب رقیب ریاست جمهوری یعنی حزب عدالت و توسعه (AKP) و حزب جمهوری خواه خلق (CHP) یکدیگر را به دوستی و رابطه با عبدالله اوجالان رهبر در بند حزب کارگران کردستان متهم می کنند.

چند روز پیش اردوغان در بازگشت از سفر بالکان به پرسش های از پیش تعیین شده خبرنگاران همراه خود پاسخ داد. امین پازارجی یکی از خبرنگاران همراه اردوغان، از او نظرش را پیرامون این موضوع پرسید که "کمال قلیچدار اوغلو می خواهد پس از پیروزی در انتخابات کارمندان دولتی را که به واسطه اتهامات کودتای 15 جولای یا همکاری با PKK به زندان افتاده اند، آزاد کند". اردوغان نیز با بیان این که پاسخ شما در خود پرسش موجود است، ادعا کرد که قلیچدار اوغلو می خواهد اوجالان را نیز با همین بهانه آزاد کند.

اوزگور اوزل رئیس فراکسیون CHP که ید طولایی در ایجاد جنجال های خبری از این دست دارد، روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی در مجلس ترکیه، با رد ادعاهای اردوغان و روزنامه نگار وابسته به او، گفت: «ما هزاران شهید در راه مبارزه با جماعت فتو (کودتای 15 جولای) و PKK داده ایم. در اپوزیسیون احزاب ششگانه هیچ اعتراضی نسبت به زندانی شدن افراد وابسته به این گروه ها وجود ندارد. بر عکس، خیلی هم از این موضوع خرسند هستیم. توجه داشته باشید که این یک سخنرانی تحریک آمیز از سوی دولت باغچه لی [رهبر حزب حرکت ملی (MHP)] نیست، بلکه این ادعاهای یک روزنامه نگار همراه اردوغان است که اردوغان نیز آن را تأیید می کند.»

اوزل با اشاره به سخنان اردوغان گفت: «اردوغان ادعا می کند که ما با یک دستور می توانیم اوجالان را آزاد کنیم. این اظهارات شرم آور است. اوجالان دوست نامه نگاری های شما است. زمانی که شما بن علی ییلدیریم را به عنوان نامزد انتخابات شهرداری استانبول معرفی کردید ما نیز اکرم امام اوغلو را معرفی کردیم. -این را هم بگویم که شما در همان انتخابات هم باختید اما آن را لغو کردید و به اراده مردم بی احترامی کردید. - کمی مانده به انتخابات بدون حضور وکیل، یک استاد دانشگاه را به امرالی فرستادید و اوجالان را وادار به نوشتن نامه کردید. آن نامه را در مرکز استانبول توسط آژانس خبری آناتولی خواندید. شما خودتان را در حد نامه نگاری با اوجالان تنزل دادید. اوجالان رفیق نامه نگاری های شما است.»

گفتنی است، اشاره اوزل در این سخنان به نامه ای از اوجالان بود که کمی پیش از انتخابات شهرداری استانبول، توسط یکی از اساتید دانشگاهی ترکیه به نام علی کمال اوزجان جلوی دوربین آناتولی خوانده شد. گفته می شود، اوجالان در این نامه از حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) خواسته بود که در انتخابات شهرداری جانب بی طرفی را رعایت کنند. در حالی که مقامات HDP همچنان اعلام می کنند که اگر طرفداری کردها از شهردار منتخب CHP نبود، او این عنوان را کسب نمی کرد.

به نظر می رسد، در روزهای مانده به انتخابات آتی، وقتی که نه احزاب حاکم و نه احزاب اپوزیسیون موفق به جلب توافق HDP و کردها برای همراهی با خود نشده اند، حالا برای شکست آرای یکدیگر دست به متهم کردن یکدیگر به رابطه با PKK و HDP زده اند.

همه این ها در حالی رخ می دهند، که اکنون چند سال است که اوجالان نه تنها دیداری با اعضای خانواده و وکلای خود نداشته، بلکه حتی یک تماس تلفنی نیز از سوی او رخ نداده است. او در انزوای اجباری به سر می برد و وکلا و اعضای خانواده او تا کنون چندین بار اعلام کرده اند که حتی از زنده بودن و سلامتی او نیز اطلاعی در دست ندارند.

کد خبر 38136

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha