هزینه های گزاف و پروژه بی حاصل؛ ورود بازرسی کل به طرح انتقال آب دریاچه ارومیه

سرویس آذربایجان غربی- بنا بر گزارش بازرسی ‌کل استان آذربایجان‌غربی از سال ۱۳۹۸ قرار بود سالانه ۶۲۳ میلیون مترمکعب آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه منتقل شود اما به دلیل عدم بهره‌برداری از تونل انتقال آب این امر محقق نشده و تا کنون در ٣ مرحله۱۴۴۰ میلیارد تومان، ۱۳.۶ میلیون یورو و ۱۷ میلیون دلار به صورت جداگانه به این پروژه تخصیص یافته است.

به گزارش کردپرس، ساخت پروژه تونل انتقال آب از رودخانه زاب پیرانشهر به دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین و شاخص ترین پروژه احیای دریاچه ارومیه و تیر آخر مسئولان برای احیای دریاچه، بهار سال ٩٩ با بیش از ٣هزار میلیارد تومان هزینه، آغاز شد و هنوز هم عملیات و هزینه کرد بیت المال ادامه دارد.

این پروژه با همه تبعات مخرب زیست محیطی اش، هنوز هم کفاف تشنگی دریاچه ارومیه را نمی دهد و حالا بعد از برخورد با اراضی آبرفتی منطقه، به طول ٧٠٠ متر هم تونل ترک خورده است!! تیر آخر مسئولان برای احیای دریاچه ارومیه ترک خورد!

در حال حاضر ٩٥ درصد حجم آب دریاچه ارومیه از دست رفته، بخش جنوبی کاملا خشک شده و دولت سیزدهم به پروژه های نرم افزاری روی آورده است. احیای دریاچه ارومیه قربانی کش و قوس پروژه های نرم افزاری و سخت افزاری!

اخیرا روح‌الله محبوبی، بازرس‌کل استان آذربایجان‌غربی با توجه به اهمیت احیاء دریاچه ارومیه و در راستای بررسی نحوه اجرای پروژه‌های مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه و کارگروه ملی نجات دریاچه، به اتفاق معاون اجرایی پروژه مذکور از روند اجرای پروژه انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه، تونل و اقدامات انجام پذیرفته در خصوص استحکام و علاج بخشی قطعه ۷۵۰ متری آسیب دیده تونل بازدید کرد.

او در حاشیه این بازدید با تاکید بر ضرورت استحکام بخشی قسمت‌های آسیب دیده و تسریع در تکمیل طرح انتقال آب، اظهار کرد: با توجه به نقشه راه احیاء دریاچه ارومیه مقرر بود از سال ۱۳۹۸ سالانه ۶۲۳ میلیون مترمکعب آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه منتقل شد اما به دلیل عدم بهره‌برداری از تونل انتقال آب این امر محقق نشده و آسیب‌های ایجاد شده در قطعه ۷۵۰ متری کانال باید در کمترین زمان ممکن و با اقدامات فنی ترمیم یابد.

بازرس‌کل استان آذربایجان‌غربی با تاکید بر تسریع در اجرای پروژه و برنامه‌ریزی‌ برای ترمیم بخش‌های ناپایدار تونل تا اواخر سال آبی گفت: بازرسی‌کل استان در راستای اجرای وظایف ذاتی، با توجه به اهمیت تکمیل و بهره‌برداری از پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه و نقش آن در احیاء دریاچه ارومیه و همچنین کنترل و مهار آب‌های مرزی و برداشت حق آبه ایران بر عملکرد تمامی دستگاه‌های اجرایی متولی امر نظارت می‌کند.

او تاکید کرد: بازرسی‌کل استان از تمام ظرفیت‌های قانونی خود جهت کمک به اتمام پروژه استفاده خواهد کرد.

روح‌الله محبوبی با توجه به اهمیت احیاء دریاچه ارومیه و در راستای بررسی نحوه اجرای پروژه‌های مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه و کارگروه ملی نجات دریاچه، به اتفاق معاون اجرایی پروژه مذکور از روند اجرای پروژه انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه، تونل و اقدامات انجام پذیرفته در خصوص استحکام و علاج بخشی قطعه ۷۵۰ متری آسیب دیده تونل بازدید کرد.

به گزارش بازرسی کل استان؛ تونل کانی سیب، تونل انتقال آب، کانال انتقال آب از خروجی تونل اصلی به سمت دریاچه ارومیه و بند انحراف بادین ئاوای، چهار جزء اصلی طرح انتقال آب از رودخانه زاب شمرده می‌شوند.

برای این تونل تا پایان سال ۹۷، ۱۴۴۰ میلیارد تومان از محل منابع عمومی و تسهیلات صندوق توسعه ملی برای این پروژه هزینه شده بود و در سال ۹۸ نیز ۱۳.۶ میلیون یورو از محل مقابله با اثرات مخرب ریزگردها و ۱۷ میلیون دلار از محل باقیمانده تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تکمیل آن تخصیص یافته است که با اتمام آن قرار است سالانه ۶۲۳ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه کنند.

در کردپرس بیشتر بخوانید؛

دریاچه ای که «بازیچه» شد!

کد خبر 37243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha