انکار مسئله کُرد گور دولت AKP را خواهد کند

سرویس ترکیه - لیلا گوون سیاستمدار زندانی کرد در سخنانی انکار مسئله کُرد و ایجاد جنگ به جای حل مسئله را عامل نابودی دولت AKP دانست.

به گزارش کردپرس، لیلا گوون، رئیس مشترک کنگره جامعه دموکراتیک (DTK)، در سخنانی تحلیل کرد که انتخابات آتی بر محور «مسئله کُرد» شکل خواهد گرفت. او همچنین انکار مسئله کُرد و جنگ افروزی به جای حل مسئله را به عنوان عامل نابودی حزب عدالت و توسعه (AKP) توصیف کرد.

گوون که در زندان زنان الازیغ در بند است، به پرسش های «مژدات جان» خبرنگار کُرد خبرگزاری مزوپوتامیا پاسخ داد. او در تحلیل وضعیت کنونی AKP گفت: «ضرب المثلی هست که می گوید: "قدرت کسانی را که خود را قدرتمند می پندارند کور می کند". AKP نیز دقیقاً همین وضعیت را تجربه می کند.AKP خود در شرایط هرج و مرجی به قدرت رسید که حکومت ائتلافی وقت نمی خواست مسئله کُرد را حل کند؛ با این حال این حزب نیز پس از 20 سال به دلیل حل نکردن مسئله کرد لاجرم مجبور به سرنگونی است.»

او گفت: «در حال حاضر جامعه انگار که دارد از یک بیماری فراگیر می گریزد، از AKP دوری می کند. اکنون پرسش های جدی هم در میان اعضای AKP و هم در میان طرفداران آن شکل گرفته است. اگرچه AKP تلاش می کند تا از قوه قضائیه و همه نهادها برای حفظ حکومت خود استفاده کند، اما قوانین این زندگی قوی تر از آنهاست. AKP باید پاسخگوی همه مردمی باشد که زندگی آنها را تباه کرده است.»

گوون اقدامات 20 ساله AKP را تداوم جنایت های حکومت های قبلی دانست و برای مثال به موضوع «دادگاه های کیفری با جزای سنگین، زندانی کردن افراد به جای انداختن به چاه اسید، کشتار روبوسکی به جای کشتار درسیم» اشاره کرد. او از «خروج از کنوانسیون استانبول توسط دولت AKP و انکار مسئله کُرد به جای حل آن» به عنوان دو اقدام مهم حکومت AKP نام برد.

گوون در ادامه از مسئله کُرد به عنوان بحرانی یاد کرد که حکومت AKP را به پایان خود خواهد رسانید. او با اشاره به آغاز روند مذاکرات صلح گفت: «هنگام شروع فرآیند حل و فصل، هیچ کس هیچ نگرانی در ذهن خود نداشت که کسی مانع از این کار شود. زیرا مسئولیت این کار با خود دولت AKP بود. البته همه مردم و گروه ها هم خواهان پیدا شدن راه حل برای مسئله کرد بودند. حکومت AKP که این را می دانست با اعتماد به نفس بالایی این روند را آغاز کرد و همه مردم به ویژه آقای اوجالان نیز همه تلاش خود را برای حل مسئله کردند. اما پس از مدت کوتاهی AKP میز مذاکرات صلح را واژگون کرد و خیمه جنگ را برافراشت. حکومت AKP در حقیقت همان روزی که توافق دلمه باغچه را انکار کرد، گور خودش را هم کند. زیرا هیچ حکومتی نمی تواند مسئله کرد را نادیده انگارد.»

کد خبر 36762

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha