رشد 27 درصدی اعتبارات کردستان/پروژه انتقال آب در اولویت

سرویس کردستان- معاون برنامه و بودجه مدیریت و برنامه ریزی کردستان از رشد 27 درصدی اعتبارات کردستان در سال جاری خبر داد و طرح انتقال آب به قروه و دهگلان را از پروژه های شاخص استان دانست.

به گزارش خبرنگار کردپرس، اکبر محمدی بعد از ظهر امروز سه شنبه در جریان برگزاری کمیته برنامه ریزی شهرستان قروه در جمع خبرنگاران به اعتبارات استان در سال جاری اشاره داشت و بیان کرد: اعتبارات امسال به نسبت سال قبل 27 درصد رشد داشته و این میزان نسبت به دیگر استان های کشور رشد مناسبی بوده و به تبع همین هم در شهرستان ها رشد اعتباری حاصل شده است.

او با بیان اینکه در شهرستان ها توزیع اعتبارات براساس شاخص های علمی است، افزود: حدود 160 شاخص در این زمینه وجود دارد که بر این اساس سهم شهرستان قروه 140 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

به گفته محمدی از اعتبارات محرومیت زدایی و توازن منطقه ای هم برای شهرستان قروه سهمی در نظر گرفته شده که در بخش ملی به اندازه استانی سهم قروه تخصیص پیدا کرده است.

او به پروژه های شاخص هم پرداخت و تصریح کرد: حدود 25 پروژه ملی در سطح استان وجود دارد که در این پروژه ها هم شهرستان قروه با پروژه شاخص انتقال آب لحاظ گشته و اعتبار لازم هم برای آن تأمین شده است.

محمدی همچنین از در نظر گرفتن کل اعتبارات شهرستان هم در توازن منطقه ای و هم ملی برای پروژه انتقال آب به دلیل اهمیتی که دارد خبر داد و به یکسری ردیف های متمرکز و مشترک بودجه ای که سهم آن ها توسط وزیر یا مدیران استانی مشخص می شود هم اشاره کرد و گفت که باید مدیران استان خود پیگیر این اعتبارات شوند.

مطابق سخنان او کل اعتبارات عمرانی 85 درصد ملی و 15 درصد استانی است که ناچیز به حساب می آید اما در قانون براساس تبصره 16 و 18 دو رقم خیلی درشت برای استان هست که می توان بسته به شرایط لازم از آن ها استفاده کرد.

«محمدی» اعتبارات تبصره 18 را 2 هزار و 200 میلیارد تومان برای کردستان دانست و گفت: برای این اعتبار باید پروژه ها ماهیت اقتصادی، تولید ثروت و ایجاد اشتغال و همین طور با شعار سال مطابقت داشته باشند.

او به وجود چالش در برخی اعتبارات اشاره کرد و افزود: برخی از اعتبارات پروژه ها در سال گذشته تخصیص یافته بودند درست هزینه نشده اند، همانند پروژه کتابخانه ابوذر قروه که سال گذشته در اسفندماه مبلغ 4 میلیارد و 300 میلیون تومان به صورت نقدی از هدفمندی یارانه ها اختصاص یافت اما علیرغم وعده مجری پروژه هیچ کاری برای این کتابخانه انجام نشده است.

محمدی سپس به پروژه های حوزه فرهنگ پرداخت و یادآور شد: در بحث فرهنگ سال قبل 30 تا 40 درصد از اعتبارات هدفمندی یارانه ها را اختصاص دادیم به فرهنگ و هنر و رسانه از نظر اهمیتی که داشتند و کتابخانه ابوذر هم از پروژه های شاخص در همین زمینه بود.

او از دو سیاست برای توزیع بودجه ها خبر داد و بیان کرد: امسال دو سیاست را در نظر گرفتیم که یکی اولویت بندی براساس پیشرفت فیزیکی بود که پروژه های بالای 70 و 50 و 30 درصد پیشرفت فیزیکی را بررسی کرده و در نهایت تأکید بر این است که پروژه های بالای 70 درصد حتماً در سال جاری اتمام یابند.

براساس سخنان محمدی سیاست دوم بحث شعار سال است که باید پروژه ها مبتنی بر ماهیت اقتصادی و اشتغال باشند و در این زمینه رویکرد قانون تغییر کرده و هدف توازن نرخ رشد اقتصادی است.

او تأکید کرد که شهرستان قروه باید 7 و هشت دهم درصد نرخ رشد اقتصادی داشته باشدو در سال جاری در 4 بخش اصلی که براساس همین اعتبارات عمرانی و تبصره 18 و اهرم های دیگر هست باید این نرخ رشد محقق شود./

کد خبر 36445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha