فعالان کرد ترکیه سالروز آغاز «روزه مرگ» زندانیان سیاسی کرد دیاربکر را گرامی داشتند

سرویس ترکیه - فعالان سیاسی کرد با برگزاری مراسمی در شهرهای مختلف ترکیه یاد جان باختگان اعتراض «روزه مرگ» 14 جولای دیاربکر را گرامی داشتند.

به گزارش کردپرس، پنلی با عنوان «زندگی مقاومت است» به یاد اعضای جان باخته حزب کارگران کردستان (PKK) در زندان دیاربکر در حرکت اعتراضی آغاز شده در 14 جولای 1982، امروز در دیاربکر برگزار شد. در این پنل بسیاری از فعالان سیاسی و نمایندگان و اعضای نهادهای حقوق بشری، سیاسی و غیر دولتی شرکت کردند.

بنا بر گزارش ینی یاشام، این پنل با حضور اعضای حزب مناطق دموکراتیک (DBP)، انجمن حمایت و همیاری خانواده های زندانیان شاخه اژه (EGE-TUHAYDER)، انجمن حمایت و همیاری خانواده های جان باختگان شاخه آناتولی (ANYAKAY-DER) و جنبش زنان آزاد (TJA) و تعدادی از زندانیان سیاسی قدیمی همچنین اعضای خانواده های زندانیان جان باخته اعتراضات 14 جولای 1982 زندان دیاربکر، حضور داشتند.

مدینه کایماز مادر یک زندانی سیاسی در سخنانی با اعتراض به این که حتی اجازه تماس تلفنی با فرزندان خود را ندارند گفت: «آزار و شکنجه در زندان ها از تاریخ 14 جولای تا همین امروز ادامه دارد، حکومت ترکیه وجدان و عدالت ندارد، من 80 ساله هستم، سال هاست که شاهد این آزار و اذیت هستم، مردم شریف کرد باید در برابر این ستم بایستند.»

تمور تاشدمیر مسئول انجمن هفتاد و هشتی ها، به موضوع پیگیری پرونده اعتراضات زندانیان سیاسی ترکیه پرداخت و گفت که یک کمیسیون تحقیقاتی متشکل از 57 نفر برای تحقیق پیرامون نقض حقوق بشر در زندان دیاربکر در زمان مذاکرات صلح تشکیل شد. آنها با نزدیک به 5 هزار نفر از زندانیانی که از این زندان آزاد شده بودند، دیدار و گفتگو کردند. تاشدمیر گفت: «نزدیک به هزار تن از این افراد شکایت قضائی خود را به دادستانی دیاربکر ارسال کردند. با پایان یافتن مذاکرات صلح این پرونده ها هم مختومه شدند.»

صباح الدین ییلماز یک زندانی سیاسی قدیمی کرد که سال های طولانی از زندگی خود را در زندان دیاربکر گذرانده بود گفت: «ترکیه از آغاز تأسیس خود تا کنون سیاست همسان سازی مردم، نابودی کردها و انکار آنها را در پیش گرفته است.»

ییلماز با تشریح وضعیت زندان دیاربکر با اشاره به یکی از افراد تاثیر گذار آن دوره در دولت ترکیه به نام اسد اکتای ییلدیران گفت: «آنها عامدانه گروهی متشکل از اعضای MHP را به زندان دیاربکر فرستادند تا زندانیان کرد را که مقاومت می کردند، نابود کنند.»

محمت شیرین تونچ عضو شورای مرکزی DBP، با گرامی داشت یاد کسانی که در 14 جولای جان خود را از دست داده بودند، گفت: «این روز یادآور برادری کردها و همه بشریت است.»

مراسم گرامی داشت جان باختگان 14 جولای زندان دیاربکر، امروز در شهرهای مختلف دیگر ترکیه از جمله مرسین و آدانا نیز برگزار شد. همچنین بسیاری از نمایندگان کرد مجلس و فعالان سیاسی با انتشار تصاویر و یادداشت هایی، یاد این افراد را گرامی داشتند.

گفتنی است، امروز چهاردهم جولای مصادف با 23 تیرماه، چهلمین سالگرد «روزه مرگ» زندانیان سیاسی کرد در زندان دیاربکر است. اعضای PKK در سال 1982 در چنین روزی دست به اعتصاب غذای موسوم به «روزه مرگ» زدند.

در آن زمان خیری دورموش، عضو کمیته مرکزی PKK در یک دادگاه نظامی با اشاره به شکنجه‌ها و برخوردهای خشونت آمیز با زندانیان سیاسی در شهر دیاربکر تصمیم خود برای آغاز اعتصاب غذای نامحدود را اعلام کرد. پس از خیری دورموش، کمال پیر، عاکف ییلماز، علی چیچک، مصطفی قاراسو، فوأد چاوگون، علی قلیچ، بدرالدین کاواک و حمید کانقلیچ نیز به روزه مرگ پیوستند.

در پی این اقدام کمال پیر در تاریخ 7 سپتامبر 1982 خیری دورموش در 13 سپتامبر، عاکف ییلماز در 15 سپتامبر، و علی چیچک در 17 سپتامبر به ترتیب جان خود را از دست دادند.

کد خبر 35516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha