نامه جان دوندار به دمیرتاش: پیشنهادات شما دارند عملی می شوند

سرویس ترکیه - جان دوندار روزنامه نگار افشاگر ترکیه در پاسخ به نامه دمیرتاش به روشنفکران از جمله خودش، نوید عملی شدن پیشنهادات او را در قالب برنامه ای به نام «دیدارهای دموکراسی» داد.

به گزارش کردپرس، جان دوندار، روزنامه نگار افشاگر و مغضوب حکومت ترکیه که چندین سال است در تبعید به سر می برد، در پاسخ به نامه صلاح الدین دمیرتاش رئیس پیشین حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و رهبر معنوی این حزب، با نگاشتن نامه ای از آغاز برنامه ای موسوم به «دیدارهای دموکراسی» با هدف تغییر ایدئولوژی حاکم در ترکیه و بازسازی جمهوری مبتی بر دموکراسی در این کشور خبر داد.

دوندار که نامه را به طور مکتوب برای دمیرتاش به زندان ادیرنه ارسال کرده بود، با خواندن آن در کانال یوتیوب «اوزگوروز» افکار عمومی را در جریان این نامه و برنامه دیدارهای دموکراسی قرار داد.

دوندار اعلام کرد که دیدارهایی بین روشنفکران و اساتید دانشگاه و ... برای انشای آینده ترکیه در جریان است. قسمتی از این برنامه مربوط می شود به دیدار های دیپلماتیک با رهبران جهان و برقراری رابطه برای ساخت آینده پس از حزب عدالت و توسعه (AKP).

متن نامه دوندار به دمیرتاش به این شرح است:

«صلاح الدین دمیرتاش عزیز، نامه ای را که از زندان و توسط شریک زندگی تان برای ما فرستاده بودید، خواندم. اگرچه نامه برای افراد خاصی فرستاده شده بود، با این حال این نامه در فضای رسانه ای منتشر شد. من نیز تصمیم گرفتم تا همزمان با ارسال پاسخ شما به زندان، این نامه را در فضای عمومی جامعه منتشر کنم تا به این وسیله هم به شما و هم به افکار عمومی خبر بدهم که برخی از پیشنهادات شما دارند به حقیقت می پیوندند.

در ماه مارس در برلین یک کنفرانس با موضوع آزادی و دموکراسی برگزار شد. با بسیاری از دوستان که از ترکیه و جاهای مختلف دنیا آمده بودند دیدار کردیم. کردها، ترک ها، ایزدی ها، علوی ها، ارمنی ها، آشوری ها، همچنین نمایندگان نهادهای مدنی، اساتید دانشگاه، فعالان حقوق بشر، هنرمندان و نویسندگان، فعالان اجتماعی و سیاسی، و فعالان اقلیت ها همه با هم دور هم جمع شده بودیم. اعضای جمعیت مادران شنبه، معترضان دانشگاه بوغازیچی و بسیاری دیگر نیز در کنار ما بودند.

به قول شما در جویبارهایی جدا در دریایی مشترک بی آن که تفاوت ها و اختلاف نظرهایمان باعث دوری مان شوند، بر روی نقاط مشترکمان دست گذاشتیم. در سه نشست مختلف ابتدا بر روی شناسایی آسیب ها، سپس بر روی راه حل ها و در پایان بر روی برساخت آینده به گفتگو پرداختیم.

ما درباره این که برای ایجاد یک دموکراسی مبتنی بر عبور از مرزهای ایدئولوژیک حکومت، یک دموکراسی که رنج هایمان را التیام دهد و هیچ کسی را طرد نکند، چه کاری از همه مان بر می آید، به گفتگو پرداختیم. درباره امکان های همکاری با یکدیگر حرف زدیم. بر روی برنامه ای که هدفش بر انتخابات متمرکز نباشد و چشم اندازی بلند تر داشته باشد تاکید کردیم.

از این کنفرانس نتایج قابل لمسی بیرون آمد. یکی این که اراده و پیام امید این کنفرانس را در شهرهای مختلف با توده های عظیم مردم در میان بگذاریم. دیگر این که به عنوان روشنفکران و اساتید ترکیه با سفرهای دیپلماتیک به پایتخت های مختلف جهان، آن روی ترکیه را به جوامع مختلف دیگر نشان دهیم.

از سوی دیگر تصمیم گرفتیم برای آینده ترکیه کمیسیون های مختلف را تشکیل داده و فعالیت های ویژه برای آنها را آغاز کنیم.

این تصمیمات در حد حرف باقی نماندند و از سوی دبیر کنفرانس ثبت شدند. اولین نشست از دیدارهای دموکراسی را یکشنبه آینده در هامبورگ برگزار می کنیم. پس از آن به پاریس و زوریخ خواهیم رفت. از پاییز آینده نیز دیدارهای دموکراسی و بوروکراسی آغاز خواهند شد. در آینده ای نزدیک گام های ملموس این دیدارها را درباره برساخت آینده مشاهده خواهید کرد.

من نیز خواستم تا در پاسخ به تلألوی امیدی که از زندان های ترکیه به بیرون درز می کند، نور امیدی را که این بیرون هست برای شما که آن تو هستید بفرستم. باز هم شما را در جریان اتفاقات تازه خواهم گذاشت. سلام ما را به آقای سلجوق میزراکلی [شهردار زندانی دیاربکر و همبند دمیرتاش] برسانید.

به امید دیدار در آزادی، با عشق و دوستی»

مضمون نامه دمیرتاش را می توانید از اینجا بخوانید.

کد خبر 32528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha