حزب رهایی خلق علیه اردوغان، داود اوغلو،  بن علی ییلدیریم، و برات آلبایراک اعلام جرم کرد

سرویس ترکیه - در پی انتشار سخنان احمد داود اوعلو درباره فساد گسترده و رانت در حکومت AKP، وکلای حزب رهایی خلق علیه او، اردوغان، بن علی ییلدیریم، برات آلبایراک و دیگر وزرای AKP اعلام جرم کردند.

به گزارش کردپرس، احمد داود اوغلو، نخست وزیر سابق ترکیه و رئیس فعلی حزب آینده، در جریان سفر به دیاربکر از فساد گسترده در دستگاه حکومتی حزب عدالت و توسعه(AKP) پرده برداشت و اعضای دولت را متهم به رانت و دزدی و سکوت در برابر فساد یکدیگر کرد. در پی انتشار تصاویر و سخنان داوود اوغلو در دیاربکر وکلای حزب رهایی خلق (HKP) علیه او، رجب طیب اردوغان رییس جمهور، بن علی ییلدیریم نخست وزیر سابق، برات البایراک داماد اردوغان و وزیر سابق دارایی و دیگر وزرای AKP اعلام جرم کردند.

روز گذشته فیلمی در فضای خبری ترکیه منتشر شد که در آن داود اوغلو در پاسخ به انتقادات درباره فساد حکومتی در زمان نخست وزیری خودش، ادعا می کرد که اعتراض او به فساد گسترده در حکومت باعث از دست رفتن مقام نخست وزیری اش شده است. داود اوغلو در این سفر گفت: «اگر با فساد مخالفت نمی‌کردم، مقام نخست وزیری ام را از دست نمی دادم. اگر مخالفت نمی‌کردم، و من هم مانند وزرای بعد از خودم، میلیاردها دلار به ثروت خود اضافه می‌کردم اینگونه نمی شد.»

او در ادامه سخنان خود رییس جمهور و وزرای حکومت را به ‌فساد و رانت گسترده متهم کرد و گفت: «آنها اطرافیان خود را ثروتمند کردند. اردوغان دامادش را وزیر کرد. اقوام خود را ثروتمند کرد. او اقتصاد ترکیه را به 5 پیمانکار نزدیک به خود واگذار کرد.»

بلافاصله پس از انتشار فیلم سخنان داود اوغلو وکلای حزب رهایی خلق (HKP) وارد عمل شده و با توجه به اعترافات نخست وزیر سابق، علیه داود اوغلو، اردوغان، بن علی ییلدیریم، برات آلبایراک، و وزیران دوره های 62، 63، 64، 65 و 66، به اتهام اخاذی، رانت، و سوء استفاده از مقام و منصب، به دادگستری دیاربکر اعلام جرم کردند. وکلای HKP همچنین این افراد را به سکوت در برابر فساد در دستگاه دولتی و عدم افشای آن متهم کرده اند.

آنها در این دادخواست خواستار رسیدگی به جرایم اردوغان، داود اوغلو، ییلدیریم، آلبایراک و وزرای مربوطه و طرح دعوی مدنی علیه آنها شده اند.

عدنان اوکور، عضو شورای مرکزی HKP نیز با انتشار و خواندن بیانیه ای درباره این دادخواست گفت: «مردم محترم؛ امروز موضوع اعترافات احمد داود اوغلو نخست وزیر سابق را به قوه قضائیه کشاندیم. داود اوغلو گفته است که اگر در برابر فساد در حکومت مخالفت نمی‌کردم مثل وزیران بعد از خودم مثل نخست‌وزیر بعدی میلیاردها دلار به ثروت خود می افزودم. احمد داود اوغلو یک فرد عادی نیست. او فردی است که سال‌ها در بالاترین مناصب دولتی بوده، در دولت‌های AKP به عنوان نخست‌وزیر و وزیر خدمت کرده و امضا و تایید او پای حیاتی‌ترین تصمیم‌های حکومت موجود است. جایگاه داود اوغلو در سطحی بوده که تصمیماتش بتواند مسیر اقتصادی و سیاسی کشور را مشخص کند. او می توانست به نهادهای امنیتی، اطلاعاتی و اقتصادی کشور دستور دهد.
به این ترتیب و بر اساس اعترافات داود اوغلو ما علیه اردوغان، بن علی ییلدیریم، برات آلبایراک و همه وزرای دولت AKP از ابتدای زمامداری تا کنون به دلیل فساد گسترده اعلام جرم می کنیم.»

کد خبر 30945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha