از خرید F-16 استقبال می کنیم اما آمریکا نباید به کردها کمک کند

سرویس ترکیه - وزیر خارجه ترکیه در واکنش به چراغ سبز آمریکا برای فروش F-16  به ترکیه آن را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش کردپرس، در پی تصمیم دولت ایالات متحده آمریکا مبنی بر فروش جنگنده های F-16 به ترکیه، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، اقدام آمریکا را مثبت ارزیابی کرد. او همچنین از کمک های آمریکا به نیروهای کرد منطقه انتقاد کرد و آن را باعث رنجش خاطر ترکیه دانست.

به نوشته سوزجو، وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته با ارسال توصیه کتبی به کنگره آمریکا مبنی بر اینکه فروش جنگنده های نوع F-16 به ترکیه، در خدمت منافع ایالات متحده است، اعلام کرد: «فروش F-16 در سال جاری انجام خواهد شد. این اقدام مطابق با منافع ایالات متحده است و در خدمت برنامه های بلندمدت ناتو خواهد بود.»

چاووش اوغلو در واکنش به چراغ سبز آمریکا برای فروش F-16 به ترکیه گفت که مذاکرات ترکیه با آمریکا بر سر خریداری جنگنده F-16 ادامه دارد و او گام آمریکا را مثبت ارزیابی می کند. چاووش اوغلو همچنین از سفر به واشنگتن در ماه می خبر داد.

وزیر خارجه ترکیه گفت: «ایالات متحده همچنان نارضایتی خود را نسبت به خریداری سامانه موشکی S-400 از روسیه ابراز می کند، اما اذعان دارد که تحقق این توافق برای ناتو بسیار مهم است. ما نیز به خاطر برخی موضوعات از آمریکا رنجش خاطر داریم.»

چاووش اوغلو با بیان اینکه ترکیه از کمک و تامین تسلیحاتی آمریکا به کردهای سوریه ناخوشنود است، گفت: «ما با آمریکا اختلاف نظر داریم، مثلاً حمایت آمریکا از PKK برای ما یک مسئله امنیتی است. بایدن در دیدار با رئیس جمهور ما، پیشنهادی را مطرح کرد. همچنین بلینکن من را به واشنگتن دعوت کرد تا جلسه ای در سطح وزرای امور خارجه برگزار کنیم. در آن جلسه این موضوع را بررسی خواهیم کرد.»

بنا بر خبر روزنامه سوزجو، در توصیه کتبی ارسال شده از سوی وزارت خارجه آمریکا به کنگره، آمده است که «حمایت ترکیه از اوکراین و دفاع از آن را باید به عنوان "یک عامل بازدارنده مهم علیه اقدامات بدخواهانه در منطقه" ارزیابی کرد.»

در ادامه این نامه آمده است: «دولت بایدن معتقد است که روابط تجاری دفاعی مناسب ایالات متحده با ترکیه برای وحدت و منافع بلندمدت ناتو و همچنین برای امنیت ملی، منافع اقتصادی و تجاری ایالات متحده ضروری است. روابط ترکیه و آمریکا متشنج است، اما ترکیه با حذف شدن از برنامه F-35 به دلیل خرید اس-400 مجازات لازم را دریافت کرده است.»

در این نامه هیچ گونه تضمین یا جدول زمانی برای فروش F-16 از ایالات متحده به ترکیه ارائه نشده است.

کد خبر 30343

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha