ترکیه که از روسیه انتقاد می کند خود سیاست مشابهی را در سوریه، اقلیم کردستان و قبرس پیش گرفته است

سرویس ترکیه - کنگره دموکراتیک خلق ها، سازمان متحد HDP، با انتشار بیانیه ای در واکنش به جنگ روسیه و اوکراین، آن را جنگ حکومت ها، و نه مردم دانست و اعلام کرد که برای تحقق صلح در کنار مردم جهان خواهد بود.

به گزارش کردپرس، کنگره دموکراتیک خلق ها (HDK) یکی از سازمان های متحد حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و اتاق فکر این حزب، با انتشار بیانیه ای درباره عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین، این جنگ را «جنگ حکومت ها و نه مردم» دانست و خواستار مبارزه مشترک مردم جهان برای تحقق صلح شد.

در این بیانیه که در سایت رسمی HDK منتشر شده، آمده است: «این جنگ، جنگ ناعادلانه‌ای است که حکومت‌ها برای حاکمیت، سلطه، توسعه‌طلبی و با اهداف استعماری به راه انداخته‌اند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این جنگ از نظر نظامی، اقتصادی و سیاسی ادامه دارد... ما یک بار دیگر دیدیم که نیروهای تحت رهبری آمریکا، انگلستان، ناتو و در برابر روسیه و چین برای تبدیل دنیا به عرصه تفوّق سیستم جهانی، خطر یک جنگ جهانی جدید را نیز پذیرفتند.»

HDK در ادامه با بیان این که نه سیاست جنگ افزوزانه روسیه را به بهانه تهدید امنیتی صادقانه می داند و نه رویکردهای آمریکا را که خود را سفیر دموکراسی جلوه می دهد، گفته است: «وقتی به آنچه که در تاریخ معاصر در عراق، افغانستان، لیبی و سوریه رخ داده است، نگاه می کنیم، می بینیم که نیروهای روبه روی یکدیگر اساساً با یکدیگر تفاوتی ندارند. ترکیه نیز از این وضعیت مستثنی نیست. ترکیه در حین انتقاد از روسیه فراموش می کند که از سال 1974 تاکنون مورد انتقادات مشابهی از نقض قوانین بین المللی در قبرس بوده است. به همین ترتیب، منطقه وسیعی در شمال سوریه را با واحدهای نظامی خود کنترل می کند. پایگاه‌های نظامی بسیاری در شمال عراق در خاک کردستان می‌سازد و به مناطق مختلف این دو کشور حمله می‌کند و علاوه بر آن از عناصر داعش و النصره و القاعده که همه دنیا آنها را به عنوان تروریست می شناسند، در خاک سوریه محافظت می‌کند.»

HDK با اشاره به ادعای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه مبنی بر آمادگی برای میانجیگری بین روسیه و اوکراین نوشته است: «این ادعا با رفتار حکومت ترکیه که خود را مالک "پروژه کانال استانبول" می داند در تناقض است. این پروژه در واقع کنوانیسون مونترو را باطل می کند. به این ترتیب حکومت ترکیه در حال تبدیل دریای سیاه به منطقه جنگی با سیستم های کانالی است که راه را برای قوی تر شدن ایالات متحده در دریای سیاه و مناطق مجاور آن هموار می کند. در نتیجه، قدرت‌های امپریالیستی هژمونیک جهان یا دولت‌هایی که به قدرت‌های منطقه‌ای تبدیل شده‌اند، در نقض آشکار قوانین بین‌المللی با یکدیگر رقابت می‌کنند. بی قانونی جایگزین قانون شده است، جنگ جایگزین صلح شده است. استفاده از سلاح های هسته ای و شروع جنگ جهانی جایگزین مذاکره و دیپلماسی شده است. در نتیجه، این مردم هستند که بهای سیاست‌های هژمونیک حکومت های طرفدار سرمایه‌داری را می‌پردازند.»

HDK در پایان اعلام کرده است: «ما در کنار مردم جهان برای تحقق صلح، عدالت و آزادی در برابر جنگ ها و اشغال های تحمیلی نظام های سرمایه داری امپریالیستی هستیم. ما معتقدیم که راه حل با همبستگی بین المللی و مبارزه مشترک مردم و فرودستان به دست خواهد آمد.»

کد خبر 28134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha