اردوغان: حتی هیتلر هم به روش های نسل کشی نتانیاهو حسادت می‌ کند

سرویس ترکیه - اردوغان در سخنانی با اشاره به تداوم نسل کشی در غزه بار دیگر نتانیاهو را با هیتلر مقایسه کرد.

به گزارش کردپرس، به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در سخنانی با اشاره به تداوم نسل کشی در غزه بار دیگر بنیامین تانیاهو را با رهبر نازی آلمان مقایسه کرد و گفت: نتانیاهو با روش‌های نسل‌کشی که به کار گرفته، به سطحی رسیده که حتی باعث حسادت هیتلر نیز می‌شود.

اردوغان گفت: حماس با آتش‌بس موافقت کرد، اما اسرائیل بهانه‌تراشی کرده و به دلیل تمایلش به اشغالگری، جنگ را ادامه می دهد. ظلم و کشتار همچنان در غزه ادامه دارد. 

اردوغان در آستانه سفر رسمی‌ کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان به ترکیه، در گفتگو با روزنامه «کاتیمرینی» یونان گفت: در روابطمان با یونان، تمام تلاش خود را می‌کنیم تا اطمینان حاصل شود که صلح و آرامش در دو سوی دریای اژه برای همیشه برقرار است.

او درباره مسائل منطقه‌ای با یونان افزود: «اینکه روابط آنکارا و آتن که بین دو دیوار فشرده شده را بهبود ببخشیم و دیوارهای تعصب را برچینیم در دست ما است.»

اردوغان در ادامه تصریح کرد: فعالیت‌های هیدروکربنی در شرق مدیترانه نشان داد که موفقیت یک پلتفرم انرژی بدون ترکیه در منطقه به ویژه در شرق مدیترانه بسیار دشوار است.

او تاکید کرد: می‌توان با برگزاری کنفرانس مدیترانه شرقی که سالهاست درباره آن صحبت می‌کنیم، با رویکرد برد-برد زمینه‌ای برای راه حل ایجاد کرد.

اردوغان با بیان اینکه متاسفانه اقداماتی که حقوق ترکیه و جمهوری تُرک قبرس شمالی را نادیده می‌گیرد، فضای این موضوع را تاکنون مسموم کرده است، گفت: اگر از این امر دست برداریم و زمینه گفت‌وگوی مورد نظر ما ایجاد شود، آماده‌ایم که مسئولیت راه حل دائمی را بر عهده بگیریم. با تنش نمی‌توانید به جایی برسید. باید فهمید که گرفتار شدن در اقدامات تحریک‌آمیز هیچ نفعی برای کسی ندارد و باید به دنبال راه‌های منطقی برای گفت‌وگو بود.

او با اشاره به اینکه ترکیه و یونان نه تنها جغرافیای یکسانی دارند، بلکه دارای عناصر مشترکی نیز هستند که بسیاری از آنها بعد تاریخی دارند، افزود: البته مسائلی وجود دارد که ما درباره آنها یکسان فکر نمی‌کنیم، اما تعداد موضوعاتی که می‌توانیم در مورد آنها به توافق برسیم، کم نیست.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: ما می‌توانیم در مورد همه مسائل با هم صریح صحبت کنیم و در راستای راه حل گام برداریم.

اردوغان: حتی هیتلر هم به روش های نسل کشی نتانیاهو حسادت می‌ کند

لازم به ذکر است، کریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان فردا به دعوت رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به آنکارا سفر خواهد کرد.

بر این اساس، در سفر میتسوتاکیس به ترکیه، ادامه همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصاد، حمل و نقل، علم و فناوری، کشاورزی، گردشگری، بهداشت و روابط انسانی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در این سفر قرار است مسائل مربوط به اقلیت تُرک‌های تراکیه غربی و تُرک های ساکن شهرهای رودس، استانکوی و سلانیک مورد بررسی قرار گیرد. همچنین قرار است درباره همکاری‌ها در مبارزه با تروریسم و انتظارات در این زمینه‌ها و همچنین مبارزه مشترک با مهاجرت‌های غیرقانونی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

کد خبر 2770432

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha