هشدار شدید وزیر دفاع ترکیه به بافل طالبانی

سرویس ترکیه - «یاشار گولر» وزیر دفاع ترکیه به «بافل طالبانی» رئیس اتحادیه میهنی کردستان هشدار داد که دست از حمایت PKK بردارد.

به گزارش کردپرس، «یاشار گولر» وزیر دفاع ترکیه در سخنانی به «بافل طالبانی» رئیس اتحادیه میهنی کردستان (YNK) هشدار داد که دست از حمایت حزب کارگران کردستان(PKK) بردارد.

به نوشته میدل‌ ایست نیوز، ، گولر در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی «ملیت» گفت: «ما دائما به بافل طالبانی هشدار داده‌ایم که دست از حمایت PKK بردارد و روابط خود را با این سازمان قطع کند، در غیر این صورت وضعیت آینده به نفع سلیمانیه نخواهد بود.»

گولر در ادامه افزود: «ما تحرکات YNK را رصد کرده و نظرات خود را به عراق و حزب دمکرات کردستان(پارتی) ارائه می‌دهیم.»

وزیر دفاع ترکیه تأکید کرد که آنها بارها به YNK هشدار داده‌اند که به دلیل بسته شدن فرودگاه سلیمانیه روابط ترکیه با YNK به‌طور کامل قطع شده است.

شایان ذکر است که در حمله‌ی پهپادی روز دوشنبه (۱۸ سپتامبر ۲۰۲۳) به فرودگاه کشاورزی عربت در استان سلیمانیه، سه عضو سازمان مبارزه با ترور اتحادیه میهنی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

وزارت خارجه‌ ترکیه اعلام کرد: «نیروهای ضد تروراتحادیه‌ی میهنی، اعضای PKK و یگان‌های مدافع خلق(YPG) را در فرودگاه عربت آموزش می‌دادند.».

وزارت خارجه ترکیه پس‌ از این حادثه در بیانیه‌ای دیگر اعلام کرد: «PKK فعالیت‌های خود را در سراسر شمال عراق تشدید کرده است و ترکیه تحرکات و فعالیت‌های آن‌ها را بین عراق و سوریه از نزدیک زیر نظر دارد.

این وزارتخانه افزود: «آنها دریافته‌اند که گروه ضد ترور وابسته به اتحادیه میهنی در حال آموزش با اعضای PKK و YPG بوده است که به حمله به فرودگاه عربت منجر شد.

پیش‌ازاین دولت ترکیه اعلام کرده بود که اتحادیه‌ی میهنی از فرودگاه سلیمانیه به نیروهای PKK و YPG کمک می‌کند. 

ترکیه در تاریخ ۳ آوریل ۲۰۲۳ پروازهای خود به فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه را به مدت سه ماه تعلیق کرد و بعداً این تصمیم را تمدید کرد.

در ۷ آوریل ۲۰۲۳ انفجاری در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی سلیمانیه روی داد که حمله پهپادی اعلام شد. یک روز پس از آن حادثه مشخص شد که هدف این حمله مظلوم عبدی فرمانده‌ی کل نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF) بوده است.

SDF ابتدا حضور مظلوم عبدی در سلیمانیه را تکذیب کرد، اما بعداً اعلام کرد که برای محافظت از جان وی اطلاعات نادرستی منتشر کرده و تأیید کرد که وی در زمان حمله در فرودگاه سلیمانیه بوده است.

کد خبر 2761140

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha