۵۷۹ مورد سازه غیر مجاز در اراضی کشاورزی آذربایجان غربی قلع و قمع شد

سرویس آذربایجان غربی- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ویلا سازی و خرد شدن اراضی ، مانعی در جهت توسعه کشاورزی مدرن و مکانیزه است و ایجاد آنها و بهره برداری نادرست از منابع آبی یکی از علل کاهش سطح آب سفره های زیر زمینی است.

به گزارش کردپرس از جهاد کشاورزی؛ خسرو شهبازی اظهارکرد: در سال ۱۴۰۲ یکهزار و ۲۶۳ مورد تغییرکاربری غیر مجاز در سطح استان توسط گشت های یگان حفاظت شناسایی شده که تعداد ۲۳۴ مورد ساخت و ساز در راستای ماده ۳ قانون حفظ کاربری با تشکیل پرونده به مراجع قضایی اعلام جرم شده است.

او ادامه داد: مجموع تعداد ۴۵۴ قطعه مستحدثات غیرمجاز تفکیکی نیز در راستای پیشگیری از گسترش تغییر کاربری مطابق تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون با حضور نماینده دادستان راسا قلع و قمع گردیده و تعداد ۱۲۵ حکم قطعی قلع و قمع قضایی نیز اجرا شده است.

شهبازی تصریح کرد: با توجه به اینکه امنیت غذایی آحاد جامعه به حفاظت از خاک و کشاورزی بستگی داشته لذا با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مردم نسبت به جوانب و تبعات منفی و غیرقابل جبران تخریب مزارع و باغ ها از طریق ساخت و ساز های غیر مجاز می توان ارزش و باورهای عمومی را به سمت قباحت تغییرکاربری غیرمجاز سوق داد.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در واقع زمانی می شود از تخریب اراضی جلوگیری کرد که افکار عمومی ارزش خاک را درک نموده و حفظ کشاورزی را بر ویلاسازی ترجیح دهند، در غیر این صورت مطابق قانون هرگونه ساخت و ساز بدون مجوز مساوی با تخریب و قلع و قمع آن است.

او بیان کرد:ساختمانهایی مشمول تخریب می شوند که در اراضی زراعی و باغ ها بدون اخذ مجوز لازم از کمیسیون تبصره یک ماده یک احداث شده باشند که مطابق قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها مصوب یک آبان ماه ۱۳۸۵،فعل تغییرکاربری غیرمجاز جرم انگاری گردیده و قلع و قمع و پرداخت جزای نقدی بعنوان مجازات مرتکبین در نظر گرفته شده است.

به گفته شهبازی؛ قانون گذار به جهاد کشاورزی این اختیار را داده است که محض مشاهده ساخت و ساز با هماهنگی دادستانی بدون تشکیل پرونده قضایی راسا مستحدثات را قلع و قمع و عرصه را به حالت زراعی اعاده نماید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اضافه کرد: متاسفانه برخی از مالکین بعد از تخریب اطلاعی از مجازات قانونی تکرار جرم تغییرکاربری غیرمجاز نداشته و بعد از قلع و قمع بنا توسط جهاد کشاورزی اقدام به بازسازی دیوار و ایجاد بنا می نمایند که مطابق ماده ۳ قانون حفظ کاربری به حداکثر جزای نقدی و حبس از یک تا شش ماه محکوم می شوند.

او گفت: تکلیف مالک بعد از تخریب این است که زمین را به حالت اول اعاده نماید و در صورتی که نیاز به اتاق نگهبانی داشته باشد و حائز شرایط دریافت مجوز تغییرکاربری باشد ، اقدام به ثبت درخواست تغییرکاربری کند.

 شهبازی تاکید کرد: به همشهری های عزیز توصیه می شود، حتما قبل ازانجام هرگونه معامله زمین کشاورزی از دارا بودن مجوز بنای احداثی اطمینان حاصل کنند و از خرید املاکی که دارای ساخت و ساز غیرمجاز می باشند خودداری کنند.

او در پایان بیان کرد: مالکین و متصرفین و کشاورزان عزیز که قصد ایجاد بنا اعم از اتاق نگهبانی و یا طرح کشاورزی و صنعتی و تولیدی در زمین کشاورزی را دارند، قبل از هرگونه خرید مصالح و اقدام به ساخت با مراجعه به مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستان مجوز مربوطه را اخذ نمایند، در غیر اینصورت قانون هیچگونه مماشاتی با مرتکبین تغییرکاربری غیرمجاز نخواهد داشت.

کد خبر 2759624

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha