آخرین وضعیت کردستان سوریه در پی حملات همزمان داعش، ترکیه و متحدان سوریش

سرویس ترکیه - ناظم داشتان خبرنگار کُرد که در حال حاضر در مناطق عملیاتی کردستان سوریه به سر می برد در گفتگو با خبرنگار کردپرس درباره آخرین وضعیت درگیری ها در این مناطق توضیح داد.

به گزارش کردپرس، ناظم داشتان خبرنگار کُرد ساکن کردستان سوریه که در حال حاضر در مناطق عملیاتی به سر می برد، در گفتگو با کردپرس، با اشاره به همزمانی حملات داعش و نیروهای نظامی ترکیه، گفت که این همزمانی را نمی توان تصادفی دانست.

داشتان درباره وضعیت حال حاضر در مناطق درگیر تنش در کردستان سوریه گفت: «اگر یک جنگ تمام عیار هم نباشد، حمله ها به کردستان سوریه ادامه دارند. می دانید که چند روز پیش نیروهای داعش برای فراری دادن 5 هزار زندانی داعشی حملاتی را به این منطقه ترتیب دادند. آنها با ایجاد آشوب درصدد فراری دادن زندانیان داعشی از زندان های نیروهای سوریه دموکراتیک (SDF) بودند. اما نیروهای امنیت داخلی و نیروهای سوریه دموکراتیک به این حملات پاسخ دادند و به این ترتیب این حملات بی نتیجه ماند. با این همه حمله های داعش به محله خویران کشیده شد. درگیری در این منطقه همچنان ادامه دارد.»

داشتان با بیان این که نیروهای داعش از منطقه مسکونی به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند گفت: «نیروهای SDF علیه این حمله ها عملیات دفاعی ترتیب دادند، اما این عملیات کمی با سختی در حال پیشرفت است. زیرا این منطقه یک منطقه مسکونی غیر نظامی است. به همین دلیل نیروهای سوریه دموکراتیک چون نمی خواهند آسیبی به غیرنظامیان برسد، با دقت بسیار زیاد مشغول مقابله با نیروهای داعش است. زیرا نیروهای داعش از غیر نظامیان این منطقه به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند. نیروهای SDF کم کم در حال تخلیه منازل مسکونی این منطقه و انتقال غیر نظامیان به منطقه امن هستند. به همین دلیل درگیری کمی با سختی ادامه دارد.»

او درباره وضعیت نیروهای داعش در این مناطق گفت: «شمار زیادی از نیروهای داعشی که به این منطقه حمله کرده بودند و داعشی های متواری از زندان در این درگیری ها کشته شدند. تعدادی زیادی نیز اسیر شدند. برخی هم خودشان تسلیم شدند. در حال حاضر عملیات علیه نیروهای داعش که در منطقه جا خوش کرده اند ادامه دارد.»

داشتان افزود: «از سوی دیگر ترکیه در حال حمله هوایی به تل تمر و عین عیسی است. امروز ترکیه به 4- 5 روستای عین عیسی حمله کرد. این حمله ها را از سوی نیروهای تحت امر خود، نیروهای ارتش آزاد سوریه با سلاح های ترکیه ترتیب داد. این همزمانی حملات داعش و حملات ترکیه و نیروهای تحت امر آن رابطه بین این حملات را نیز به ما خاطر نشان کرد. این ها به هیچ وجه حملات از هم متمایزی نیستند.»


خبرنگار حاضر در منطقه عملیاتی در شمال و شرق سوریه درباره تداوم درگیری ها بین نیروهای منطقه گفت: «در حال حاضر درگیری ها در حسکه بین نیروهای داعش و SDF ادامه دارد. درگیری ها در عین عیسی بین شبه نظامیان تحت امر ترکیه، نیروهای ارتش آزاد سوریه و SDF ادامه دارد. خود ترکیه هم در حال حمله هوایی و بمباران این منطقه است.»

داشتان با اشاره به این که تا این لحظه هیچ واکنش رسمی از سوی نیروهای ائتلاف دیده نشده است، گفت: «هواپیماها و بالگردهای ائتلاف ضد داعش در حال مانور در مناطقی هستند که از سوی داعش به آنها حمله شده است. چند باری هم مناطقی را که داعش در آنها حضور دارد هدف قرار دادند. اما تا الان هیچ واکنش جدی نشان نداده اند.»

او در پاسخ به پرسشی درباره کشف سلاح های ترکیه در دست نیروهای کشته شده داعش از سوی SDF گفت: «این خبر صحت دارد. اطلاعیه منتشر شده از سوی SDF مربوط به حمله های اخیر در عین عیسی است. می دانید که امروز نیروهای تحت امر ترکیه یا به اصطلاح نیروهای ارتش آزاد سوریه به عین عیسی حمله کردند. به 4- 5 منطقه مختلف حملات سنگینی کردند. تا این لحظه همه حمله ها خنثی شده اند. اما همه سلاح های سنگین در دست این افراد متعلق به ترکیه هستند. سلاح های داده شده از سوی ناتو به ترکیه هستند. تصاویر و اسناد این ها هم موجود است.»

کد خبر 25939

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha