حکومت مسئول حفظ امنیت زندانیان سیاسی است

سرویس ترکیه - در پی تهدید لیلا گوون از سوی گارد زندان، مرال دانیش بشتاش نماینده HDP از حکومت خواست تا به مسئولیت خود در قبال حفظ جان زندانیان سیاسی عمل کند.

به گزارش کردپرس، در پی تهدید لیلا گوون رئیس مشترک کنگره جامعه دموکراتیک (DTK) و نماینده حکاری، از سوی گارد زندان، و تشکیل پرونده جدید علیه او، مرال دانیش بشتاش رئیس مشترک فراکسیون حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) به تشکیل این پرونده اعتراض کرد و از حکومت خواست تا مسئولیت خود را در قبال امنیت زندانیان به جا بیاورد.

لیلا گوون که برای سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان به سر می برد، چند روز پیش از سوی یکی از افراد گارد زندان مورد تهدید واقع شد. پس از اعتراض به این موضوع پرونده قضائی جدیدی علیه گوون آغاز شد.

به نوشته مزوپوتامیا، بشتاش امروز صبح در نطق خارج از دستور خود در مجلس، در اعتراض به تشکیل پرونده های جدید علیه برخی از سیاستمدارهای زندانی گفت: «به جای این که کسانی را که تهدید کرده اند، مجازات کنند، برای زندانی ها پرونده قضائی جدید تشکیل می دهند. همچنین پرونده قضائی جدید علیه برخی از دوستان ما مانند فیگن یوکسک داغ و گلتان کیشاناک تشکیل شده است. زیرا آنها به مرگ مشکوک غریبه گزر زندانی سیاسی کرد در زندان اعتراض کرده بودند. زندانیان از سوی گارد تهدید می شوند. اما پرونده قضائی علیه زندانیان تشکیل می شود. مسئولیت امینت زندانیان بر عهده حکومت است. وضعیت زندانیان سیاسی تبدیل به وضعیت اضطراری شده است و نیاز به مداخله فوری دارد.»

بشتاش همچنین با اشاره به بازرسی های خارج از قانون و عرف در برخی زندان های ترکیه گفت: «اخیراََ در زندان قونیه و برخی زندان های دیگر ژاندارم ها دهان زندانیان را نگاه می کنند. بازرسی دهان زندانیان نییز به بازرسی بدنی برهنه افزوده شده است. این رفتارها مستقیما حیثیت افراد را نشانه می گیرند. ما به این وسیله از حکومت می خواهیم تا تدابیر لازم را برای رفع این وضعیت انجام دهد.»

کد خبر 25686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha