نمی توانیم در تولید واکسن نگاه ملی گرایانه داشته باشیم/اثربخشی واکسن ترکوواک محل تردید است

سرویس ترکیه - شبنم فنجانجی رئیس انجمن پزشکان ترکیه از مخفی کاری حکومت درباره اطلاعات واکسن تورکواک ساخت ترکیه انتقاد کرد و دیدگاه ملی گرایانه در تولید واکسن را ناپذیرفتنی دانست.

به گزارش کردپرس، پروفسور شبنم کرور فنجانجی رئیس انجمن پزشکان ترکیه با انتقاد از به اشتراک گذاشته نشدن اطلاعات علمی درباره واکسن تورکواک ساخت ترکیه، با انجمن پزشکان این کشور، گفت که نمی شود تنها به خاطر این که اسم «ترک» بر روی آن گذاشتید، علمی بودن آن را تأیید کنیم.

هفته پیش انجمن پزشکان ترکیه، خواستار انتشار اطلاعات و داده های علمی درباره واکسن تورکواک شد. رجب طییب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، اعضای این انجمن را متهم به دروغگویی کرد. دولت باغچه لی رئیس حزب حرکت ملی (MHP) و شریک ائتلاف حاکم نیز خواستار انحلال این انجمن شد.

دکتر فنجانجی در گفتگو با رسانه «ینی اوزگور پولیتیکا» با اشاره به افزایش سریع تعداد مبتلایان به سویه اومیکرون در ترکیه گفت که شمار مبتلایان به کرونا از 20 هزار تن در یک روز به 60 هزار تن رسیده است.

فنجانجی از به اشتراک گذاشته نشدن اطلاعات صحیح از سوی وزارت بهداشت درباره آمار مبتلایان و آمار دقیق واکسیناسیون در این کشور انتقاد کرد و گفت: «میزان واکسیناسیون در ترکیه همچنان پایین است و وزارت بهداشت اطلاعات شفافی در این زمینه ارائه نمی دهد و اظهارات متناقضی دارد.»

او با تأکید بر میزان تردیدها بر روی واکسن تورکواک ساخت ترکیه گفت: «وزارت بهداشت اطلاعات این واکسن را منتشر نکرده است. آنها ادعا کرده اند که این واکسن بی خطر و مؤثر است. ما چگونه باید بی خطر بودن واکسنی را که اطلاعاتی درباره آن موجود نیست تأیید کنیم؟»

رئیس انجمن پزشکان ترکیه با بیان این که اعضای این انجمن به دلیل مطالبه اطلاعات صحیح مورد هجمه انتقادها از سوی حکومت قرار گرفته اند، گفت: «ما نمی توانیم واکسنی را که اطلاعات روشنی از آن موجود نیست تنها به دلیل این که نامش را «ترک» گذاشته اند تأیید کنیم. واکسن مفید و مؤثر در هر کشوری که تولید شود ارزشمند است. نمی توانیم در تولید واکسن نگاه ملی گرایانه داشته باشیم.»

کد خبر 25528

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha