وادار کردن زندانی سیاسی کُرد به خودکشی از سوی گارد زندان

سرویس ترکیه - گارد زندان پس از ضرب و شتم هوگر باتو زندانی سیاسی کرد که در اعتصاب غذا به سر می برد از او خواسته اند تا زودتر خودکشی کند.

به گزارش کردپرس، گارد نگهبان زندان ایغدیر، هوگر باتو زندانی سیاسی کرد را که در اعتصاب غذا به سر می برد مورد ضرب و شتم قرار دادند و از او خواستند تا زودتر خودکشی کند.

به نوشته سایت خبری Yeni Özgür Politika هوگر باتو زندانی سیاسی کرد، که پیشتر در زندان دیاربکر به سر می برد، پس از انتقال به زندان ایغدیر مورد خشونت و بازرسی بدنی برهنه قرار گرفت. گارد زندان او را با دست و پای بسته مورد بازرسی بدنی برهنه قرار داده و سپس وقتی با مقاومت و اعتراض او مواجه شدند اقدام به ضرب و شتم کردند. بر اثر ضرب و شتم جای جای بدن او زخمی شد و پوست سرش سه سانتی متر شکاف برداشت.

باتو در اعتراض به نقض حقوق انسانی اش در زندان اکنون 20 روز است که در اعتصاب غدا به سر می برد. با این همه او در انفرادی هر روز باز هم مورد ضرب و شتم و آزار گارد زندان قرار می گیرد.

زاهده باتو، مادر هوگر باتو پس از تماس با پسرش برای رسیدگی به وضعیت او از وزارت دادگستری، کانون وکلای ایغدیر، و انجمن حقوق بشر ترکیه (İHD) در خواست کمک کرد. او عنوان کرد که گارد زندان با ضرب و شتم باتو از او خواسته اند تا خودکشی کند. زاهده باتو گفت: «جان پسرم در خطر است و نیاز به مداخله فوری دارد.»

گفتنی است تنها در یک ماه آخر سال 2021 هفت تن از زندانیان سیاسی کرد در زندان های مختلف ترکیه به طرزی مشکوک جان باختند و درباره شماری از آنان مانند غریبه گزر دلیل مرگ خودکشی اعلام شد.

کد خبر 25417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha