دادگاه در پرونده کشتار میدان راه آهن آنکارا حکومت ترکیه را مقصر شناخت

سرویس ترکیه - دادگاه ترکیه برای اولین بار حکم بر قصور حکومت ترکیه درباره کشتار میدان گار آنکارا داد.

به گزارش کردپرس، دادگاه پانزدهم آنکارا برای اولین بار حکومت ترکیه را در حادثه کشتار میدان گار (ایستگاه راه آهن) به دلیل اهمال در برقراری امنیت مقصر دانست.

به نوشته بورجو قاراقاش از دویچه وله ترکی، دادگاه آنکارا این تصمیم را در پاسخ به شکایت برای غرامت معنوی عبدالقادر اونلو یکی از مجروحان کشتار میدان گار اعلام کرد. دادگاه آنکارا همچنین وزارت کشور را به دلیل اهمال در برقراری امنیت محکوم به پرداخت 500 هزار لیر به اونلو کرد.

اونلو در دادخواست خود با شکایت از دولت عنوان کرده بود که آنها با وجود اطلاع از احتمال یک حمله در مراسم میدان گار، تدابیر لازم امنیتی را اتخاذ نکرده بودند.

جاندان دمرول وکیل دادگستری درباره اخذ این تصمیم به رسانه ها گفت وکلای این پرونده 6 سال است که پیگیر صدور چنین تصمیمی از سوی دادگاه هستند. او گفت: حکومت ترکیه در این حادثه مقصر است، حتی اگر این قصور به دلیل سهل انگاری هم باشد مقصر است. ما 6 سال است که پیگیر این پرونده هستیم و اخذ چنین تصمیمی از سوی دادگاه ترکیه باعث امیدواری است.

لازم به ذکر است که 102 تن از شهروندان ترکیه در حادثه انفجار بمب در روز 10 اکتبر 2015 در میدان راه آهن آنکارا جان خود را از دست دادند. این شهروندان با فراخوان حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) برای برگزاری تجمع صلح آمیز علیه جنگ در این منطقه حضور داشتند.

کد خبر 24880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha