زنان و کردها بیشترین قربانیان نقض حقوق بشر در ترکیه هستند

سرویس ترکیه - یک پژوهش در دیاربکر نشان داد که بیشتر مردم این شهر اعتمادی به سیستم قضائی ترکیه ندارند.

به گزارش کردپرس، نتایج یک پیمایش نشان می دهد که بیش از 73 درصد از مردم دیاربکر اعتمادی به سیستم قضائی ترکیه ندارند. آنها همچنین زنان و کردها را قربانی نقض حقوق بشر در ترکیه می دانند.

کانون وکلای دیاربکر به همراه شرکت تحقیقاتی و نظرسنجی راوست (Rawest) نتایج پیمایش اجتماعی مشترک خود درباره حقوق بشر را منتشر کردند. بر اساس نتایج این پیمایش که بین 27 نوامبر تا 4 دسامبر در میان مردم دیاربکر انجام شده است، 73.2 درصد از مردم دیاربکر به سیستم قضائی ترکیه اعتماد ندارند.

این پژوهش نشان می دهد که به نظر مردم دیاربکر تفاوت چندانی میان وضعیت حقوق بشر در دهه 1990 و امروز وجود ندارد. 42.1 درصد از مردم دیاربکر اعتقاد دارند که در دهه 1990 هیچ توجهی به حقوق بشر نمی شد، 38 درصد از مردم اعتقاد دارند که امروز هم به حقوق بشر توجهی نمی شود.

در این پیمایش از مردم پرسیده شد که به نظر آنها حقوق انسانی کدام گروه در ترکیه بیشتر نقض شده است؟ 68.7 درصد از مردم اعتقاد دارند که حقوق زنان نقض شده است و 55 درصد نیز حقوق کردها را نقض شده می دانند. (در این نظر سنجی آمده است که هر فرد می تواند چند پاسخ مختلف به این پرسش بدهد.)

از نظز مردم دیاربکر اعضای حکومت، مردها، نیروهای پلیس، و نیروهای ارتش در خط مقدم بیشترین عاملان نقض حقوق بشر در ترکیه هستند. 67 درصد از مردم دیاربکر «عدم آموزش به زبان مادری» را نقض حقوق بشر می دانند.

70.4 درصد از مردم اعتقاد دارند که دستگیری فردی که گفت «نام اینجا کردستان است» نقض حقوق بشر است. 19.9 درصد از مردم درباره این موضوع نظری نداده اند که علت آن می تواند ترس مردم از جاسوسی دولت به وسیله نظرسنجی ها باشد.

60 درصد از مردم اعتقاد دارند که خروج ترکیه از کنوانسیون استانبول باعث افزایش خشونت علیه زنان شده است.

کد خبر 23517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha