طرح های آبخیزداری از فرونشست زمین جلوگیری می کند

سرویس کردستان- امام جمعه قروه با بیان اینکه اجرای طرح های آبخیزداری از پدیده فرونشست زمین جلوگیری می کند، به مسدود شدن 750 حلقه چاه با اتمام پروژه انتقال آب به قروه اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، حجت الاسلام عابدین رستمی در مراسم کلنگ زنی عملیات اجرایی پروژه های آبخیزداری و کنترل سیلاب در دو حوضه شیخ جعفر و آجی چای شهرستان قروه، بیان کرد: برداشت آب شرب در قروه 7 میلیون مترمکعب است و با هدر رفت به ده میلیون می رسد و تمامی این آب ها با کلی هزینه از زیر زمین استخراج می شود در حالی که در این دو حوضه آب شیرین هدر می رود و صرف اینکه به رودخانه می رسد قابلیت خود را از دست می دهد.

به گفته او باتوجه به اینکه کل قروه روی آبخوان قرار دارد و برداشت بی رویه آب یک فرونشست گسترده را در پی دارد باید به عنوان یک مسئله پدافندغیرعامل مدنظر قرار گیرد.

رستمی با اشاره به پروژه انتقال آب به قروه و دهگلان، افزود: با انتقال آب برآورد می شود که 700 تا 750 حلقه چاه در قروه و دهگلان مسدود و همه این ها می تواند این منطقه را زنده کند.

او با بیان اینکه استان کردستان ده درصد آب کشور را تأمین می کند و بخشی از این آب ها نصیب خود مردم استان نمی شود، تصریح کرد: هزینه کردن برای طرح های آبخیزداری اثرگذار است و باید در حوزه اکوتوریسم هم مجموعه شهرداری و شورای شهر از این فرصت بهره کافی را ببرند./

کد خبر 23044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha