درخواست آزادی فوری برای دمیرتاش از سوی کمیته وزیران شورای اروپا

سرویس ترکیه - کمیته وزیران شورای اروپا خواستار آزادی فوری صلاح الدین دمیرتاش شد.

به گزارش کردپرس، کمیته وزیران شورای اروپا روز گذشته از دادگاه قانون اساسی ترکیه خواست تا صلاح الدین دمیرتاش رئیس پیشین حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) را آزاد کند.

به نوشته جمهوریت، کمیته وزرای شورای اروپا روز گذشته تصمیمات خود را به اطلاع عموم رساند. این کمیته از دادگاه قانون اساسی ترکیه خواست تا در اسرع وقت به تصمیم دادگاه حقوق بشر اروپا (ECHR) تمکین کرده و دستور آزادی صلاح الدین دمیرتاش را بدهد. این کمیته قرار است در نشست ماه مارس آینده یک بار دیگر درباره وضعیت دمیرتاش به گفتگو بپردازد. همچنین در نشست اخیر اعتراض ترکیه درباره تصمیم دادگاه حقوق بشر در این باره از سوی کمیته پذیرفته نشد.

کمیته وزرا به ترکیه فرصت داده است تا رسیدن 19 ژانویه تصمیم خود را درباره آزادی دمیرتاش بیان کند.

لازم به ذکر است کمیته وزیران روز گذشته از تصمیم خود برای آغاز روند «نقض» علیه ترکیه به دلیل عدم اجرای تصمیم ECHR درباره عثمان کاوالا بازرگان و فعال حقوق بشر در مدت تعیین شده خبر داد. با این حال این کمیته به ترکیه فرصت داده است تا 17 ژانویه تصمیم خود را درباره نحوه آزادی کاوالا بیان کند.

اقداماتی که ترکیه از این پس انجام خواهد داد برای تصمیم گیری کمیته در دوم فوریه سال آینده تعیین کننده خواهد بود. در صورتی که کمیته تشخصی دهد ترکیه احکام ECHR را درباره کاوالا به اجرا نگذاشته است، تحریم های جدیدی علیه این کشور اعمال خواهد شد.

کد خبر 22605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha