افول دموکراسی در ترکیه

سرویس ترکیه - روزنامه نیویورک تایمز در مقاله ای افول دموکراسی در ترکیه را به عنوان متحد آمریکا، تضعیف کننده موقعیت آمریکا در جهان دانسته است.

به گزارش کردپرس، روزنامه نیویورک تایمز با انتشار مقاله ای در تحلیل وضعیت افول دموکراسی در ترکیه و دیگر متحدان آمریکا، آن را تهدیدی برای موقعیت آمریکا در ساختار دموکراتیک جهان دانست.

نیویورک تایمز با تجزیه و تحلیل داده های منتشر شده توسط سازمان غیرانتقاعی V-Dem که در سوئد مستقر است، سطح دموکراسی کشورها را مورد بررسی قرار داد. در میان این داده ها مورد ترکیه از جهت افول دموکراسی به شدت شاخص بود.

در این تحلیل آمده است: «همپیمانان ایالات متحده در ده سال گذشته سهم بزرگی از کاهش دموکراسی در جهان را به خود اختصاص داده اند. اگرچه این کشورها هنوز به طور متوسط دموکراتیک تر از بقیه جهان به نظر می رسند، اما تقریباً همه آنها از سال 2010 به این سو درجاتی از افول دموکراسی را در حوزه عدالت انتخاباتی یا قضائی تجربه کرده اند.»

نیویورک تایمز پس از بررسی موضوع افول دموکراسی در کشورهایی مانند فرانسه و اسلوونی که شاهد کاهش اعتماد اجتماعی بوده اند، به بررسی کشورهایی مانند ترکیه، مجارستان، اسرائیل و فیلیپین پرداخته است که در آنها حکام مانند «دیکتاتورها» عمل می کنند. نویسنده مقاله معتقد است که وضعیت دموکراسی در این کشورها به عنوان متحدان آمریکا باعث تضعیف موقعیت آمریکا - به عنوان کشوری که به عنوان «مهد دموکراسی» شناخته شده است -می شود.

در میان کشورهای گروه 20، کشورهایی مانند برزیل، هند و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که در سال های اخیر به دلیل کاهش آزادی مطبوعات، از بین رفتن آزادی در دانشگاه ها، آسیب به جامعه مدنی و انتشار اطلاعات نادرست، وضعیت دموکراسی در آنها بیشترین افول را داشته است.

این مقاله همچنین می گوید: «مقامات ترکیه خبرنگاران را به دلیل انتشار اخبار مربوط به همه‌گیری دستگیر کرده اند و صدها شهروند را به دلیل انتشار پست های انتقادی در رسانه‌های اجتماعی بازداشت کرده اند».

کد خبر 21402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha