تشدید حملات ترکیه به کردها و فرار 10000 تن از عین عیسی

سرویس جهان- منایع کرد می گویند به دنبال تشدید حملات ترکیه و شورشیان وابسته به این کشور در اطراف شهر عین عیسی در شمال سوریه، حدود 10000 تن از این شهر فرار کرده اند.

به گزارش کردپرس، اخیرا نیروهای ترکیه در سوریه اقدام به گلوله باران مواضع نیروهای کرد سوریه در شهر عین عیسی کرده اند و شورشیان وابسته به این کشور نیز تحت پوشش گلوله باران نیروهای ترکیه برای تصرف این شهر تحت کنترل کردها خیز بر داشته اند.

ترکیه حدود یک سال پیش شهرهای گری سپی و سری کانی را در حدود 45 کیلومتری عین عیسی و تحت عنوان عملیات چشمه صلح اشغال کرد .برخی تحلیلگران هشدار داده اند ممکن است ترکیه در ادامه همین عملیات عین عیسی را که موقعیت استراتژیک دارد تصرف کند. ترکیه بارها گفته است قصد دارد منطقه ای به طول 444 کیلومتر و پهنای 32 کیلومتر از مناطق شمال سوریه را همجوار با مرزهای جنوبی خود از کنترل کردها خارج کند و به اصطلاح به عنوان منطقه امن اعلام کند.

سیامند علی مسئول بخش رسانه ای نیروهای دموکراتیک سوریه متشکل از کردها-اعراب و مسیحیان سوریه، به بخش انگلیسی الجزیره گفته است حملات شورشیان وابسته به ترکیه از زمان عملیات چشمه صلح به عین عیسی ادامه داشته اما در یک ماه گذشته تمرکز نیروی آنها و در این منطقه بیشتر شده است. نیروهای شورشی حملات سنگینی علیه کردها در عین عیسی، جاده بین المللی ام 4 و مناطق اطراف و تقریبا تمامی خط تماس این نیروها با نیروهای دموکراتیک سوریه انجام داده اند.

اما یک منبع ارشد در وزارت دفاع ترکیه به الجزیره گفته است درگیری در عین عیسی فراتر از مرزهای تحت کنترل نیروهای ارتش ترکیه وجود ندارد. این منبع وزارت دفاع ترکیه ادعا کرده است که این نیروهای کرد بودند که به نیروهای ترکیه در شمال جاده ام 4 حمله کردند و ترکیه به حملات آنها پاسخ داده است در نتیجه نباید این مسئله را ادامه عملیات چشمه صلح دانست.

دفتر مسائل بشردوستانه اداره خودگردان شمال شرق سوریه به الجزیره گفته است حدود 10000 تن که بیشتر جمعیت عین عیسی را تشکیل می دهد این منطقه را ترک کرده اند و با توجه به این که در این منطقه امکانات اسکان وجود ندارد این افراد به طرف رقه در جنوب عین عیسی به راه افتاده اند.

سیامند علی گفته است ترکیه بر اساس توافق آتش بس نباید به دنبال عملیات نظامی باشد اما این کشور می خواهد قلمرو بیشتری را در شمال سوریه تصرف کند.

نجدت اوزچلیک تحلیلگر مسائل امنیتی و عضو سابق نیروهای ویژه ترکیه به الجزیره گفته است هر دو طرف می خواهند اقدامات نظامی خود را مشروعیت ببخشند. توافق آتش بس میان عوامل مشروع امضا شده اما ترکیه نه اداره خودگردان شمال سوریه و نه نیروهای کرد سوریه را به عنوان عاملی مشروع نمی شناسد.

یک منبع شورای دموکراتیک سوریه، شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک سوریه می گوید ترکیه اقدام به درگیری در مناطقی کرده است که حتی خارج از 32 کیلمتری عمق خاک سوریه است و این فراتر از مناطقی است که ترکیه آن را تهدیدی امنیتی برای خود می داند.

اوزچلیک بر این باور است که اگر ترکیه بخواهد عین عیسی را تصرف کند اقدام به تصرف شهر کردنشین کوبانی نیز خواهد کرد.

وی ایجاد سه پاسگاه دیده بانی توسط روسیه در عین عیسی را تلاش مسکو برای کنترل تحرکات ترکیه و آمریکا دانست و درباره موضع روسیه نسبت به حمله ترکیه به عین عیسی گفت در این صورت روسیه نیروهای بیشتری به این منطقه اعزام خواهد کرد.

اما مقامات کرد در عین عیسی گفته اند روسیه اقدام خاصی درباره حمله ترکیه و در حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه انجام نداده بلکه از کردها خواسته است عین عیسی را به دولت مرکزی سوریه واگذار کنند.

سیامند علی با تاکید بر رد خواسته روسیه از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه، گفت احتمال تشدید تنش وجود دارد و هدف نهایی ترکیه تصرف عین عیسی است.

کد خبر 2082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha