لایحه تمدید عملیات نظامی در سوریه و عراق در مجلس ترکیه تصویب شد

سرویس ترکیه - لایحه تمدید مجوز عملیات نظامی در سوریه و عراق به تصویب مجلس ترکیه رسید.

به گزارش کردپرس، لایحه تمدید حضور نظامی ترکیه در کشورهای عراق، سوریه و لبنان، و برگزاری عملیات نظامی در این کشورها امروز با رای اکثریت نمایندگان مجلس ترکیه به تصویب رسید.

بنا بر خبر جمهوریت، لایحه مذکور برای دو سال اختیار حضور نظامی و برگزاری عملیات در خاک کشورهای عراق و سوریه را به دولت ترکیه می دهد. این لایحه که با درخواست و امضای رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور به مجلس ارائه شده بود، با رای مثبت نمایندگان حزب عدالت و توسعه (AKP)، حزب حرکت ملی (MHP) و حزب خوب (İP) به تصویب رسید.

نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و حزب جمهوری خواه خلق (CHP) ضمن ابراز مخالفت خود با این لایحه، به آن رای منفی دادند.

جلال آدان، یکی از نمایندگان ارشد مجلس ترکیه اعلام کرد: «این لایحه کابوس PKK [حزب کارگران کردستان]، YPG [یگان های مدافع خلق]، داعش و همه کسانی است که با کمین در اطراف مرزهای ما قصد حمله به ما را دارند. این که ترکیه با این حملات مقابله به مثل کند، مشروع ترین حق جهان است. تصویب این حق مشروع در مجلس ترکیه ضروری است.»

در یادداشتی که به همراه درخواست تصویب لایحه با امضا اردوغان به ریاست مجلس ارسال شده، بر تحولات مناطقی که در همسایگی مرزهای جنوبی ترکیه قرار دارند و خطرات و تهدید های ناشی از درگیری ها در این مناطق تاکید شده است. در بخش هایی از این یادداشت آمده است: «ادامه حضور عناصر PKK و داعش در عراق و تلاش برای جدایی‌طلبی بر اساس عنصر قومیت، تهدیدی مستقیم برای صلح، ثبات و امنیت منطقه‌ای ما است. سازمان‌های تروریستی به‌ویژه PKK و YPG و داعش به حضور خود در این کشور ادامه می‌دهند. سوریه در مناطق مجاور مرز ما به اقدامات خود علیه کشور ما، امنیت ملی و غیرنظامیان ادامه می دهد. بنابراین انجام اقدامات لازم برای حفظ امنیت ملی کشورمان برای ما اهمیت حیاتی دارد.»

کد خبر 19904

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha