مذاکرات سختی در انتظار ترکیه و آمریکا است

سرویس ترکیه - بحث بازگرداندن هزینه پرداخت شده از سوی ترکیه برای پروژه F-35 با فروش F-16 از سوی آمریکا، مذاکرات سختی را پیش روی این دو کشور نهاده است.

به گزارش کردپرس، در پی اخراج ترکیه از پروژه F-35 و بروز تنش در روابط آنکارا-واشنگتن، طرفین در حال مذاکره برای نحوه بازپرداخت هزینه های پرداخت شده از سوی ترکیه هستند. با توجه به شرایط پیش آمده به نظر می رسد مذاکرات سختی پیش روی این دو کشور باشد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شب گذشته در کنفرانس خبری سفر به آفریقا اعلام کرد که یک میلیارد و 400 میلیون دلار برای هواپیماهای اف-35 پرداخت شده بود و در مقابل ایالات متحده پیشنهاد داده است که ترکیه به جای آنها از جنگنده های F-16 آمریکا خریداری کند.

روزنامه جمهوریت نزدیک به اپوزیسیون ترکیه امروز در مقاله ای به بررسی موضوع خرید F-16 از آمریکا پرداخته است. حسین حیاتسِور روزنامه نگار جمهوریت معتقد است که محاسبه دقیق این معامله بسیار سخت و پیچیده است، زیرا 1.4 میلیارد دلار هزینه شده توسط ترکیه برای پروژه F-35 نه تنها صرف خرید هواپیما، بلکه برای تحقیق و توسعه پروژه به عنوان یک برنامه مشارکتی، حساب شده است. او پیش بینی کرده است که مذاکرات دشواری در انتظار این دو کشور خواهد بود.

بحث درباره ابعاد سیاسی و مالی خرید F-16 کمی پیجیده است. نامه درخواست رسمی فروش 40 فروند جنگنده F-16 سری بلوک 70 و نوسازی 80 فروند F-16 دیگر، مطابق قوانین ایالات متحده ابتدا توسط وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) ارزیابی می شود، سپس به کنگره ارسال می شود. کنگره آمریکا چالش برانگیزترین مانع در برابر درخواست جدید ترکیه برای خرید F-16 است.

در صورتی که کنگره با درخواست جدید فروش F-16 به ترکیه موافقت کند، مذاکرات دشواری در مورد بعد مالی فروش انتظار می رود. هدف ترکیه استفاده از تمام 1.4 میلیارد دلار هزینه شده برای برنامه F-35 برای خرید F-16 های جدید است. در حالی که 1.4 میلیارد دلار سرمایه گذاری ترکیه در پروژه F-35 تنها برای خرید هواپیما نبوده، بلکه صرف هزینه های تحقیق و امور اداری این پروژه شده است.

اسماعیل دمیر، رئیس صنایع دفاعی ترکیه چندی پیش اعلام کرد که ترکیه منتطر بازگشت به پروژه F-35 نیست، اما منتظر رفع شدن بی عدالتی این پروژه در حق خودش است. پس از حذف شدن ترکیه از پروژه F-35 به دلیل خرید سامانه های دفاع موشکی S-400 از روسیه، آمریکا بازگشت ترکیه به پروژه F-35 را منوط به واگذاری S-400 دانست و اعلام کرد که 6 واحد تولید شده F-35 برای ترکیه نیز از سوی نیروی هوایی ایالات متحده مصادره شده است.

اردوغان شب گذشته پیش از سفر به آنگولا اعلام کرد که پیشنهاد خرید F-16 به جای پولی که برای F-35 داده شده است، از سوی آمریکا مطرح شده است. او گفت: «هدف ترکیه از خرید F-16 های جدید و نوسازی F-16 های دیگر، توسعه ناوگان نیروی هوایی خود است. ما برای حل مسائل با آمریکا، به مذاکرات ادامه می دهیم. ما داریم بر روی بازپرداخت این هزینه کار می کنیم.»

هنوز مشخص نیست که پیشنهاد واگذاری F-16 از سوی کدام طرف بیان شده است، اما نویسنده روزنامه جمهوریت نتیجه گیری کرده است که به دلیل مشکلات قانونی و اداری در محاسبه هزینه های انجام شده در پروژه F-35 مذاکرات بسیاری سختی پیش روی ایالات متحده و ترکیه باشد.

کد خبر 19387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha