فتحی خبر داد: طرح مجلس برای تاسیس سازمان توسعه روستایی کشور

سرویس کردستان- محسن فتحی رئیس مجمع نمایندگان استان کردستان در مجلس شورای اسلامی در جمع دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای شهرستان کامیاران از طرح مجلس برای تاسیس سازمان توسعه روستایی کشور خبر داد.

به گزارش کرد پرس، در این دیدار جمعی از دهیاران و شوراهای روستا، به طرح مطالبات و مشکلات حوزه روستایی شهرستان کامیاران پرداختند. کم توجهی به حوزه آب و فاضلاب روستایی در کامیاران، ضعف زیرساخت های مخابراتی، ناامنی محورهای مواصلاتی، مشکلات حوزه درمان و کمبود فضای ورزشی از مهمترین مطالبات مطرح شده در این نشست بود.

فتحی در این دیدار با بیان اینکه شوراها مهمترين مشاوران فكري براي مسئولان و اجرا كنندگان اهداف توسعه ای در روستا هستند، بیان داشت: اولویت بندی مشکلات و پیگیری برای رسیدن به وضعیت مطلوب باید توسط شوراها دنبال شود.

وی افزود: روستاهای کامیاران علیرغم داشتن ظرفیت های بسیار در حوزه کشاورزی و گردشگری، در سال های اخیر مورد بی مهری قرار گرفته اند و همین امر لزوم توجه ویژه برای رفع چالش ها را نشان می دهد.

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم در توسعه روستاها، بیان داشت: مدل های مشارکت مردم در توسعه روستایی و ارتباط مشارکت مردمی با دستگاه های متولی دولتی در حوزه روستاهای کامیاران باید طراحی و تدوین شود.

فتحی توجه ویژه به وضعیت توانمندسازی دهیاران و آگاه سازی آنها از قوانین و مقررات حوزه توسعه روستایی را مهم عنوان کرد و گفت: فقدان متولی و دستگاه مشخص هدایت کننده، برنامه ریز و مدافع حقوق روستاییان در نظام تصمیم گیری کشور سبب شده مجلس در این حوزه به صورت ویژه ورود داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه باید نهادی خاص همه امور توسعه روستایی از قبیل کشاورزی، آب شرب، طرح هادی و سایر موارد را پیگیری کند، عنوان کرد: نباید اجازه دهیم که ناهماهنگی بین دستگاه‌ها در زمینه توسعه روستا مشکلات بیشتری را ایجاد کند به همین دلیل در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد تشکیل سازمان توسعه روستایی و عشایری ذیل وزارت جهاد کشاورزی مطرح شده است.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تمامی اموری که منجر به توسعه روستایی می‌شود در قالب طرح توسعه جامع روستایی و عشایری تعریف شده است، خاطرنشان کرد: در بیشتر کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه دنیا نهاد متولی توسعه روستایی وجود دارد بنابراین امیدوارم وزارت جهادکشاورزی با بهره گیری از تجربیات بین المللی و اقدام جهادی، سازمان توسعه روستایی و عشایری را ایجاد کند.

فتحی پیگیری و رفع چالش های روستاهای کامیاران را وظیفه و اولویت خود عنوان کرد و گفت: با مشورت مستمر و دریافت نظرات شوراها، تلاش می کنیم با جذب منابع لازم مشکلات موجود را مرتفع نماییم و در ماندگاری مردم در روستاها اثرگذار باشیم.

کد خبر 17926

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha