محکومیت یک وکیل به دلیل دیکتاتور و فاشیست خواندن اردوغان

سرویس ترکیه - عصمت خانجی حقوقدان منتقد حکومت و عضو کانون وکلای آنتالیا، به دلیل انتشار پست هایی که در آن از اردوغان به عنوان دیکتاتور، فاشیست و افعی نام برده بود به پرداخت 50 هزار لیر غرامت محکوم شد.

به گزارش کردپرس، عصمت خانجی حقوقدان و شاعر منتقد حکومت، به دلیل انتشار اشعاری که در آن رجب طیب اردوغان را به «افعی» تشبیه کرده و از او به عنوان دیکتاتور نام برده بود، به پرداخت 50 هزار لیر غرامت به رئیس جمهور محکوم شد.

عصمت خانجی مدتی پیش به دلیل انتشار شعری از احمد عارف شاعر شهیر کُرد، به نام «نوت هایی از دیاربکر...»، که در آن اشاره به مار و افعی و هزارپا می شد، با تصویری از اردوغان که گویا مخاطب آن شعر بود، در دادگاه محکوم شد.

ماجرا از جایی آغاز شد که خانجی به عنوان یک منتقد حکومت حزب عدالت و توسعه (AKP) و اردوغان، گاه و بی گاه با مخاطب قرار دادن اردوغان و حزبش، آنها را مورد انتقاد قرار می داد. از جمله این که در برخی از پست های خود از عبارت های «کاخ قاچاقچی ها»، «فاشیسم ِ AKP»، «دیکتاتوری طیب»، و «طیب ِدیکتاتور» استفاده کرده بود. به همین دلیل در دادگاه به پرداخت 25 هزار لیر غرامت محکوم شد. اما پس از این که شعر احمد عارف را در توصیف اردوغان با تصویری از او منتشر کرد، دادگاه او را به پرداخت دو برابر غرامت محکوم کرد.

شعبه هشتم دادگاه حقوقی بدوی استانبول عبارت های فاشیست و دیکتاتور را به عنوان انتقاد شدید پذیرفت و اعلام کرد که مقایسه اردوغان با حیوان افعی و هزار پا جنبه انتقادی نداشته و حمله به حوزه شخصی شاکی است. در این دادگاه اعلام شد که آزادی بیان امری نامحدود نیست و نباید به جایی برسد که به اعتبار مردم لطمه بزند.

گفتنی است در پست های منتشر شده توسط این حقوقدان عضو کانون وکلای آنتالیا، پست های زیادی به بازنشر سخنان صلاح الدین دمیرتاش رئیس پیشین حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) و معرفی کتاب های او پرداخته اند.

کد خبر 17922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha