کشاورزان خرُد در برنامه ریزی ها باید مورد توجه قرار گیرند

سرویس کردستان- نماینده مردم قروه در مجلس با تأکید بر توجه به کشاورزان ضعیف و خُرد و دیدن آنان در برنامه ریزی ها خواستار اجرای طرح توسعه باغات دیم در شهرستان شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، پرویز اوسطی در نشست شورای کشاورزی شهرستان قروه با حضور مدیران کل استان در جهاد کشاورزی، آب منطقه ای، بانک کشاورزی و بیمه کشاورزی، با بیان اینکه کشاورزی پیشران توسعه اقتصاد مقاومتی است از اصلاح الگوی توسعه بخش کشاورزی و حکمرانی در این زمینه گفت.

به گفته او تولید محصولات کشاورزی با آب همراه است لذا در کنار توجه به رعایت مصرف آب و الگوی کشت باید به گونه ای برنامه ریزی کرد که محصولات خوب و با کیفیتی تولید شود.

اوسطی با اشاره به اینکه برای نخستین بار یارانه محصولاتی که به صورت هوایی صادر می شوند در قانون بودجه لحاظ شده، افزود: گفتمان مدیریتی در جهاد کشاورزی و آب معمولاً سازه ای بوده نه سازگاری و امروز باید این گفتمان تبدیل به سازگاری با محیط زیست و آبخوان داری شود.

او بازگشت برنامه تنظیم بازار به جهاد کشاورزی و اهمیت آن در تولید محصولات کشاورزی را مهم دانست و از تشکیل سازمان جهاد سازندگی زیر نظر جهاد کشاورزی در راستای عمران و آبادانی روستاها خبر داد.

اوسطی همچنین از تدوین قانونی برای آبخیزداری گفت و تصریح کرد: لایحه ای برای آب تدوین و آماده شده که در آن تمامی دغدغه های کشاورزان رفع خواهد شد.

این نماینده مجلس در ادامه به طرح جهش تولید پرداخت و گفت: طرح توسعه باغات دیم در قروه و دهگلان نباید متوقف شود چرا که توسعه باغات از نظر زیست محیطی بسیار اثرگذار است.

مطابق اظهارات پرویز اوسطی برای مطالعه طرح های آبخیزداری درخواست اعتبار شده و هم اکنون برای اجرای طرح آبخیزداری در روستاهای شیخ جعفر و آجی چای بیش از 20 میلیارد تومان در اعتبارات ملی لحاظ شده است.

او به سامانه انتقال آب اشاره کرد و از معین شدن استان کردستان برای تأمین مرغ تهران خبر داد و گفت که این اقدام برای رونق تولید در کردستان ارزشمند خواهد بود.

اوسطی سپس خطاب به متولیان بانک کشاورزی تأکید کرد: نباید کارکرد حساب کشاورز معیار پرداخت تسهیلات باشد و ما باید کمک کنیم به کشاورزان آن در این شرایط خشکسالی نه اینکه دغدغه های آنان را افزایش دهیم.

او در ادامه از وارد و تولید غیرمجاز 19 میلیون نهال در کشور خبر داد و گفت که برای شهرستان مجوز تولید نهال داده شود تا شهرستان باتوجه به شرایطی که دارد، صادر کننده نهال در کشور شود.

اوسطی با اشاره به اجرای دو پروژه گلخانه 50 هکتاری در قروه و 24 هکتاری در دهگلان از کند بودن روند اجرای کار به جهاد کشاورزی انتقاد کرد و یادآور شد که باید الگوی کشت در کشور به سمت گلخانه ای شدن برود.

او سپس از کشاورزان خُردی گفت که چندان دیده نمی شوند و در این زمینه خطاب به مسئولان استانی عنوان کرد: کشاورزان ضعیف و خُرد باید دیده شوند و در تصمیم گیریها وضعیت آنان لحاظ و بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس خواستار فعال شدن بخش های آب و خاک و امور اراضی در جهاد کشاورزی شد و توجه به مسایل زیست محیطی را حیاتی دانست.

اوسطی در پایان سخنان خود تأکید کرد که کشاورز نباید سوخت را به صورت آزاد بگیرد و باید در این زمینه جدیت به خرج داد. او همین طور از اصلاح شبکه های فرسوده آبیاری بارانی و جلوگیری ز برداشت های بی رویه از سطح رودخانه ها گفت./

کد خبر 17843

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha